Apple Tartışmalı CSAM Özelliğini Erteledi

Apple tarafından geliştirilmek istenen CSAM ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Şirket yeni özellik için erteleme kararı aldı.

Apple CSAM özelliği tanıtıldıktan sonra büyük bir dikkat çekti. Özelikle güvenlik uzmanları tarafından yapılan yorumlarda, yeni sistemin büyük bir risk olacağı belirtilirken Apple yaptığı yeni açıklamada CSAM için erteleme kararı aldı. Gizlilik ihlali olarak değerlendirilen yeni sistem kullanıcıları da tedirgin etmişti. Sistemin kullanılmasın da her ne kadar çocukların korunacak olması öne sürülmüş olsa da bu yeni sistem, kullanıcıların takibinde devletlerin yetkilerini de arttıracaktı.

Şirket tarafından gönderilen basın bildirimde, Apple’ın önemli bir toplantı gerçekleştirdiği ve bu toplantı sonrasında erteleme kararının alındığı belirtildi.

Müşterilerden, savunma gruplarından, araştırmacılardan ve diğerlerinden gelen geri bildirimlere dayanarak, kritik öneme sahip bu çocuk güvenliği özelliklerini yayınlamadan önce girdi toplamak ve iyileştirmeler yapmak için önümüzdeki aylarda ek zaman ayırmaya karar verdik.” diyerek mevcut kararını resmi olarak duyuran Apple, yeni özelliğin ne zaman piyasada olacağına yönelik de bilgi vermedi. Son açıklamalarda iOS 15 ile birlikte CSAM’ın da aktif olacağı belirtilmişti.

Yeniden düşünmesi istenmişti!

CSAM duyurusunun hemen ardından sektörün önde genle güvenlik uzmanları bir araya gelerek bildiri hazırlamış ve bildiride Apple’ın mevcut yeniliği yeniden gözden geçirmesi istenmişti. Dünya genelinde yaşana tartışmaların Apple üzerinde etkili olduğu net bir şekilde görülürken gözler şimdi CSAM için yapılacak ikinci açıklamaya çevrildi. Apple CSAM’ın geleceğine yönelik ipucu vermekten kaçındı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap