Apple Sızıntılar Nedeniyle Çalışanını Kovdu

Apple’dan gelen son bilgilerde şirketin mülkiyet ifşası nedeniyle bir çalışanın kovulduğu belirtildi. Mevcut olay dünya gündeminde yer aldı.

Apple, Perşembe günü yaptığı işten çıkarma ile birlikte tüm dikkatleri üzerine çekti. Ashley Gjovik isimli bir çalışanını işten çıkarma kararı alan Apple'ın bu karardaki gerekçesi ise şirketin fikri mülkiyetinin ifşa edilmesi oldu. Şirketin politikalarını ihlal etmesi nedeniyle işten tazminat almadan kovulan çalışan, yaptığı açıklama ile hakkındaki iddiaları reddetti. Herhangi bir gizli bilginin ya da belgenin sızdırmadığını ve bu konuda herhangi bir çalışma içerisinde bulunmadığını söyleyen çalışan, Apple tarafından kapı dışarı edildi.

Durum e-posta ile duyuruldu

Ashley Gjovik'e mevcut gelişme ilk olarak e-posta üzerinden duyuruldu. Konu ile ilgili yetkili isimler ile görüşmesi istenen çalışan daha sonrasında mail üzerinden mesajlaşmaya devam etti. Çalışan her ne kadar soruşturmaya katılmak istediğini söylese de temsilciler tarafından bu talep olumlu karşılanmadı ve daha sonrasında çalışanın Apple'ın tüm sistemlerine erişim yetkisi iptal edildi. 

Gjovik, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında ise "Geçen baharda misilleme ve yıldırma ile karşı karşıya kalmaya başladıktan sonra, gerçek bir açıklama yapmadan (bugün olduğu gibi) ne yazık ki kovulmayı bekliyordum. Ancak, hala şoktayım ve incindim. Apple ürünlerini seviyorum ve Apple'ın olağanüstü müşteri deneyimleri yaratmasını sağlamak için yorulmadan çalıştım. Çalışan haklarını ve çalışma koşullarını savunduğum için şirketin beni işten çıkaracağını asla hayal edemezdim. İhanete uğramış hissediyorum." dedi.

Apple tarafından yapılan bu hamle çoğu kişi tarafından yıldırma politikası ve çalışanlar üzerinde baskı kurulmak istenmesi şeklinde yorumlandı. Şirket ise yöneltilen ağır iddialar karşısında suskunluğunu koruyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap