Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Apple Pay Nedir?

Apple Pay, 2014 yılında tanıtılan bir mobil iletişim ödeme sistemi ve aynı zamanda dijital cüzdan hizmetidir. Hizmet, kullanıcılara iOS uygulamalarını aracılığıyla near field communication (NFC) teknolojisini kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanır.

Apple Pay, çip ve PIN kartlarının yanı sıra daha geleneksel manyetik şeritli kartlar dahil olmak üzere kredi ve banka kartlarına alternatif olarak faturalandırılır. Çoğu büyük kredi ve banka kartı mevcut durumda Apple Pay'i desteklemektedir. Ancak Apple Pay'in desteklendiği ülke sayısı biraz sınırlıdır.

Apple Pay nedir?

Apple Pay, Apple cihazları için temassız bir ödeme teknolojisidir. Tüketicileri fiziksel cüzdanlardan uzaklaştırır. Bu ödeme teknolojisi banka ve kredi kartlarınızı iPhone ve Apple Watch gibi Apple merkezli cihazların olduğu bir dünyaya taşımak için tasarlanmıştır.

Bir başka ifadeyle Apple Pay, kart yerine cihazınızı kullanarak ödeme yapmanıza olanak tanır. Apple Pay, Visa ve MasterCard dahil olmak üzere çoğu büyük kredi ve banka kartı sağlayıcısını destekler. Ayrıca Apple tarafından sunulmuş olan Apple Card da desteklenen kartlar arasındadır.

Apple Pay hizmetinden yararlanabilmek için onu destekleyen bir banka kullanmanız gerekir. Çoğu büyük bankanın Apple Pay hizmetini desteklediği düşünülürse bu konuda pek problem yaşamazsınız. Apple Pay, kullanıcıların iOS özellikli bir cihaza mesajlaşma yoluyla diğer kullanıcılardan para gönderip almasına da izin verir.

Apple Pay nerelerde kullanılır?

Apple Pay, temassız ödemelerin kabul edildiği hemen hemen her yerde kullanılabilir. Ödeme sırasında okuyucuların yanında temassız ödeme sembolünü veya Apple Pay sembolünü görürseniz Apple Pay'in kabul edildiğini hemen anlayabilirsiniz.

Apple Pay, dünya çapında yüz binlerce mağaza ve restoran tarafından desteklenmektedir. Apple Pay özellikle ABD, Birleşik Krallık ve çeşitli AB ülkelerinde son derece popülerdir. Önemli mağazalarda, restoranlarda ve toplu taşımada Apple Pay kullanabilme şansınız vardır.

Apple Pay nasıl ayarlanır?

Apple Pay hizmetini kullanabilmek için iPhone veya iPad cihazınızda Apple Cüzdan (Apple Wallet) uygulamasını kullanmanız gerekir. Apple Cüzdan, kredi kartlarınızı ve banka kartlarınızı saklayacaktır. Daha sonra ödeme yapmak için Apple Pay'in kimliğini doğruladığınızda verileri çekecektir.

iPhone cihazınızda Apple Cüzdan uygulamasını açın. Ardından kredi ve banka kartı ekleme adımlarını takip edin. Kredi kartı, banka kartı veya mağaza kartı gibi bilgileri yakalamak için cihazınızın kamerasını kullanabilirsiniz. Ardından gereken ek bilgileri doldurmanız gerekir.

Bu adımları tamamladıktan sonra bankanız bilgilerinizi doğrulayacaktır. Bunun için ek doğrulama sağlamanız gerekebilecektir. Bankanızı aramanız gerekebilir veya girmeniz gereken benzersiz bir kod içeren bir kısa mesaj alabilirsiniz. İşlemin ne olacağı bankadan bankaya göre değişiklik gösterecektir.

iPhone cihazında Apple Pay nasıl kullanılır?

Apple Pay, iPhone 6 ve sonraki modellerinde NFC anteni ve Touch ID veya Face ID gerektirir. Apple Pay'i kullanabilme durumunuz sahip olduğunuz iPhone modeline göre değişiklik gösterecektir. Her işlemin Touch ID, Face ID veya şifreniz tarafından yetkilendirilmesi gerekir.

  • Touch ID sahibi olan iPhone cihazlar için Touch ID ana sayfa düğmesine iki kez dokunun. Ekranınızda "Okuyucunun Yanında Tut" yazana kadar parmağınızı üzerinde tutun. Parmak iziniz tanınmıyorsa, "Parola ile Öde" seçeneğini seçmeyi düşünebilirsiniz.
  • Face ID sahibi olan iPhone cihazlarda Apple Pay'i başlatmak için uyku/uyandırma düğmesine iki kez basın. Daha sonra Face ID üzerinden yetkilendirme gerçekleşecektir. Yüzünüz tanınmazsa "Parola ile Öde" seçeneğini seçmeyi düşünebilirsiniz.

iPhone cihazınızda okuyucunun yanında tut uyarısı çıktığında cihazınızı temassız bir terminalin yanına yerleştirebilirsiniz. Bu durumda hafif bir titreşim gerçekleşir ve ödeme onaylanır. En son yaptığınız işlemleri görebilmeniz için Apple Cüzdan uygulamasında bir makbuz kaydedilmiş olur.

Apple Watch cihazında Apple Pay nasıl kullanılır?

Apple Watch cihazında Apple Pay'i başlatmak için Digital Crown yanındaki düğmeyi çift tıklayın. Varsayılan ödeme kartınız Apple Watch ekranınızda görünecektir. Buna ek olarak "Ödemek İçin Okuyucu Yakınında Tutun" uyarısı yer alacaktır.

Bunu gördükten sonra saatinizi ödeme terminaline yerleştirebilirsiniz. Bir nabız atışı veya bip sesi ödemenizin gerçekleştiğini onaylayacaktır. Apple Watch ekranınızda sağdan sola kaydırmak kaydetmiş olduğunuz diğer kartları size gösterecektir.

Apple Pay güvenli midir?

Evet, Apple Pay güvenlidir. En son satın alımlarınız Apple Cüzdan uygulamasında saklansa bile işlem bilgileriniz veya kart numaralarınız sunuculara kaydedilmez. Apple Pay, kart bilgilerinizin yerini alan bir numara veya jeton oluşturarak kart ödemelerini güvenli hale getirir.

Daha spesifik olarak bahsetmek gerekirse, kartlarınızdan her biri için bir Cihaz Hesap Numarası oluşturur. Apple'a göre Cihaz Hesap Numarası atanır, şifrelenir ve Secure Element kısmında güvenli bir şekilde saklanır. Bir ödeme başlatıldığında oluşturulan token perakendeciye veya tüccara iletilir. Dolayısıyla, perakendeci veya tüccar kart bilgilerinize hiçbir zaman doğrudan erişemez.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap