Apple: Motosiklet Titreşimleri iPhone’a Zarar Veriyor!

Apple destek sayfasında yer verilen yeni gelişmeye göre motosiklet titreşimleri iPhone’ların özellikle kamera sensörlerine zarar veriyor. 

iPhone kullanıcılarının çeşitli konularda destek alabildiği Apple destek sayfası, her gün yeni bir gelişmeye sahne oluyor. Kullanıcılardan gelen soruları yanıtlayan ya da yeni ürünler ile ilgili bilgilendirici bilgilere yer verilen destek sayfasında, son olarak motosiklet kullanan iPhone kullanıcılarına yönelik önemli bir uyarı yapıldı.

Teknoloji devine göre gidonlar aracılığı ile iletilen yüksek titreşimler, telefonların kameralarına zarar veriyor. Üstelik Apple'ın bu konudaki uyarısı oldukça ciddi. Zira yaşanan zarar kalıcı olabilir ve kullanıcıların kameraları kullanmasını dahi engelleyebilir.

iPhone’u Motosiklete Bağlayanlar Dikkat!

Apple tarafından mevcut uyarının neden yapıldığı ve neden şimdi böyle bir uyarı yapma gereksiniminin duyulduğu detaylı olarak belirtilmedi. Ancak motosiklet kullanıcılarının özel aparatlardan yardım alarak motosikletlerin gidonuna bağladığı iPhone'lar için bir tehlike olduğu oldukça açık.

Optik görüntü sabitleme ve oto focus özelliklerinin uzun süre titreşim halinde kalması durumunda zarar göreceğini söyleyen Apple, mevcut 2 özelliğin de kamera için önemli olduğunu ve bu nedenle de korunması gerektiğini ifade etti. iPhone 7 modelleri ile birlikte piyasaya sunulan tüm iPhone'larda yer alan bu iki teknoloji nedeniyle kullanıcıların motosiklet kullanırken telefonunun konumuna dikkat etmesi artık çok daha önemli.

Apple bu konuyla ilgili olarak “Yüksek güçlü veya yüksek hacimli motosiklet motorları, şasi ve gidonlar aracılığıyla iletilen, yoğun yüksek titreşimler üretir. Ürettikleri belirli frekans aralıklarında titreşim nedeniyle, yüksek güçlü veya yüksek hacimli motorlara sahip motosikletlere iPhone'unuzu bağlamanız önerilmez.” dedi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap