Apple Japonya Pazarını Domine Etti

Araştırma firması IDC tarafından yayınlanan raporlara göre Apple, Japonya pazarını domine etmeyi başardı.

IDC tarafından yayınlanan yeni 4. çeyrek raporunda, Japonya pazarı için akıllı telefon sektöründeki son durum ile ilgili veriler paylaşıldı. Verilere göre ülkedeki telefon satışlarının yarısından fazlasını iPhone oluşturdu.

Apple Pazarın Yüzde 52,6’sına Sahip!

Rapora göre, mobil pazar 2020'nin 4. çeyreğinde 11.432 milyon satışa ulaştı. Japonya'daki tüm akıllı telefon satışlarının yüzde 52,6’sını ise iPhone satışları oluşturdu. Ülkedeki mobil pazarın büyük bir kısmı elinde bulundurmayı başaran Apple, bir önceki yıla göre payını yüzde 10,6 oranında arttırmayı da başardı.

Apple'ın sadece Japonya'daki satışı 6.015 milyona ulaştı. Bu yükselişin en önemli etkisi ise 5G özellikli iPhone 12 serisinin piyasaya sürülmesi. Böylece cihaz satışlarında yüzde 13,8 oranında artış yakalayan Apple, yeni modelliyle dünya genelinde olduğu gibi Japonya da beklentileri karşılamayı başardı.

Apple'ın ardından ülke pazarında ikinci sırada ise Sharp yer aldı. 1.414 milyon cihaz satışı gerçekleştiren şirket, % 12,4 pazar payına sahip. Yerel marka Kyocera ise yüzde 7,0 pazar payı ve 801.000 adet satış ile sıralamada üçüncü oldu.

Samsung İlk 3’e Giremedi

Samsung, 781 bin adet sevkiyatla pazarın yüzde 6,8'lık payına sahip olarak dördüncü sırada yer aldı. Japonya için favori marka Sony ise 732 bin satış ile pazarda sadece yüzde 6,4'lük pay almayı başardı.

Küresel pandemi nedeniyle Japonya'da ‌iPhone 12‌ serisinin piyasaya sürülmesindeki gecikmeye rağmen, Apple ülkede tartışmasız şampiyon mobil marka olarak kaldı.  

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap