Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Apple, iPhone SE 2022'nin Deneme Üretimine Başlayacak

Apple'ın uygun fiyatlı olması beklenen telefonu iPhone SE 2022 veya iPhone SE 3 için önemli bir adım atıldı. Apple, iPhone SE 2022'nin deneme üretimine başlama kararı aldı. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda uygun fiyatlı iPhone'u 2022 yılında piyasada görebileceğiz.

Apple'ın iPhone 14 serisini 2022 yılının Eylül ayında tanıtması bekleniyor. Bu durum aynı zamanda çıkarılması beklenen iPhone SE 3 (iPhone SE 2022) için bir beklenti oluşturuyor. Pek çok kaynak şimdiden hem 2022 hem de 2023 yılında birer iPhone SE modelinin piyasaya sürüleceğini iddia ediyor.

Apple iPhone SE 3: 2022 Yılında Satışa Sunulacak

Apple'ın uygun fiyatlı telefon modeli olması beklenen telefonunda deneme üretimlerine başlandı. Kimi yerde iPhone SE 3 adıyla kimi yerde ise iPhone SE 2022 olarak adlandırılan telefon yüksek maliyetli iPhone cihazlarına yaklaşmak istemeyenler için ilgi çekici olabilir. Telefonun özelliklerinin tam olarak belli olmadığını söylemek gerek.

Deneme üretimlerinin ardından 2022 yılının içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen iPhone SE 3'ün yaklaşık 250 milyon insan tarafından satın alınabileceği söyleniyor. Bu rakam her ne kadar çok yüksek gibi gözükse bile şu anda Android bir telefondan Apple ekosistemine geçiş yapmak isteyen pek çok kullanıcının olduğu belirtiliyor.

Apple iPhone SE 3: Şimdilik Tüm Bilinenler

Apple'ın iPhone SE 3'ü deneme üretimi bandına göndermesinin ardından en çok merak edilen şey elbette telefonun özellikleridir. Bu konuda çok fazla net bilginin olmadığını ama belirli söylentilerin bulunduğunu söyleyebiliriz. iPhone SE 3 hakkında şimdiye kadar tüm bilinenleri bir araya getirmeye çalıştık.

iPhone SE 3 Tasarımı

iPhone SE 3 tasarımı yeni model bir tasarım bekleyenler için hayal kırıklığı olabilir. Çünkü ortaya çıkan hemen hemen tüm söylentiler iPhone SE 3'ün iPhone SE 2 ile aynı tasarıma sahip olacağını gösteriyor. Alanında uzman olan pek çok isim Apple'ın uygun fiyatlı bu telefonunun tasarımının iPhone 8'e benzeyeceğini iddia ediyorlar.

Tasarımda önemli bir değişim olmayacağı için iPhone SE 3'te ana ekran düğmesi yer almaya devam edecek. Renk çeşitliliği konusunda birkaç farklı renk görebiliriz. Diğer birçok tasarım değişikliğinin iPhone SE 3'te değil ondan sonra gelecek iPhone SE modelinde yer alması bekleniyor.

iPhone SE 3 Yonga Seti ve Depolama Seçenekleri

Şu an kullanılabilen en yeni iPhone SE modelinde A13 Bionic yer alıyor. Yeni nesil iPhone SE'nin ise A15 Bionic ile gelmesi bekleniyor. Böylece telefonda önemli bir yenilik yapılmış olacak. Apple'ın iPhone SE modellerinde her zaman yeni nesil iPhone ailesinde bulunan yonga setini kullandığı düşünülürse buna kesin gözüyle bakılabilir.

Depolama seçenekleri konusunda ise çok fazla bilginin olmadığını belirtmeliyiz. Mevcut iPhone SE modelinde 64 GB ve 128 GB depolama seçenekleri yer alıyor. Apple, iPhone 13 ailesinde minimum 128 GB depolama seçeneği sunuyor. Doğal olarak iPhone SE 3'te benzer bir yaklaşımla karşılaşabileceğimizi düşünüyoruz.

iPhone SE 3 Kamera Yapısı

Tam olarak hiçbir bilginin yer almadığı noktanın burası olduğunu söyleyebiliriz. iPhone SE 3'ün kamera yapısı hakkında şimdiye kadar en ufak bilgi sunulmadı veya bir duyum paylaşılmadı. Ancak, tasarımının iPhone 8 ile aynı olacağı düşünüldüğünde sadece tek bir ana kameraya sahip olacağı fikri ortaya atılabilir.

Apple her zaman uyguladığı politikaya devam ederse iPhone SE 3'ün kamera kalitesi muhtemelen iPhone 12'ye benzer olacak. Mevcut modelde yer alan 7 MP gücündeki ön kameranın 12 MP bir ön kamerayla değiştirilebileceğini düşünüyoruz. Diğer kamera özellikleri hakkında ise şimdilik bir fikrimiz yok.

iPhone SE 3: Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone SE 3 için şimdilik bilinen bir çıkış tarihi bulunmuyor. Çeşitli haberlere göre telefonun 2022 yılının Mart ayı gibi piyasaya sürüleceğini belirtiliyor. Bunun net bir tarih olduğunu söyleyemeyiz. iPhone SE 1'in 2016 yılının Mart ayında, iPhone SE 2'nin ise 2020 yılının Nisan ayında çıktığı düşünüldüğünde farklı bir şey beklemiyoruz.

Benzer durum iPhone SE 3'ün fiyatı için geçerli. Uygun fiyatlı bir iPhone olacağı bilinen tek gerçek diyebiliriz. Depolama alanının yükseltilecek olması ve 5G desteğinin getirilmesi bir takım fiyat artışını beraberinde getirebilir. Buna rağmen iPhone SE 3 için tahmin edilen satış fiyatının 400 dolar olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone SE 3 veya iPhone SE 2022 hakkında bilinen tüm bilgileri paylaşmaya çalıştık. Apple deneme üretimine başladığına göre uygun fiyatlı iPhone'un çok uzakta değil demektir. Fiyat çok yüksek olmadığı sürece iPhone SE 3'ün telefon yenilemek veya Android'den geçmek isteyenleri ikna edebileceği düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap