Apple, iOS Ve iPadOS 15.1 İkinci Betasını Yayınladı

Apple, 28 Eylül 2021 Salı günü resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada iOS 15 ve iPadOS 15 için 15.1 Beta sürümlerinin ikincisinin yayınladığını duyurdu.

Yapılan resmi duyuru ile açıklanan mevcut gelişmeye göre, işletim sistemi geliştiricilerin yanı sıra isteyen herkes tarafından da kullanılabilecek. Bu bakımdan herkese açık olarak duyurulan yeni işletim sistemi güncellemesi, Beta programına kaydı olanlar tarafından kolay bir şekilde cihazlara yüklenebilecek.

Apple iOS ve iPadOS 15.1 İkinci Betada Neler Var?

Apple tarafından yayınlanan güncelleme raporlarına göre yeni sürümde özellikle SharePlay için önemli değişiklikler yapılıyor. Piyasaya sürülmeden önce kaldırılan ve ilerleyen güncellemeler ile sunulacağı belirtiler FaceTime SharePlay özelliği, 15.1’in 2 betası ile birlikte kullanıcılara sunuluyor. Büyük beklenti yaratan yeni özellik, gecikmeli de olsa cihazlarda kullanılabilir durumda olacak.

Yeni güncellemede ayrıca kullanıcıların birbiriyle çalma listelerini paylaşması ve TV programı senkronizasyonu yapması gibi farklı özellikler de var. Kullanıcılar arkadaşlarıyla ya da aileleri ile favori televizyon programlarını ya da şarkılarını daha kolay bir şekilde paylaşabilecek.

Aşı Kartı Güncellemesi Geldi

Yeni güncelleme ile birlikte işletim sistemlerine eklenen bir diğer yenilik ise Apple'ın sağlık uygulamasına Covid-19 aşı kartlarının da eklenebilmesi oldu. Geçtiğimiz günlerde detaylı bir şekilde duyulan mevcut özellik, yeni işletim sistemi sürümü ile birlikte kullanılabilir hale gelecek. Yeni sistem sonrasında kullanıcıların fiziksel bir aşı kartı ya da belge taşımasına gerek kalmadan tüm aşı durumunu uygulama üzerinden takip etmesi ve kanıtlayabilmesi Mümkün olacak.

Ancak Apple yaptığı açıklamada mevcut özelliğin başlangıç aşamasında bazı sınırlamalara sahip olacağını söyledi. Buna göre akıllı sağlık kartları California, Louisiana, New York, Virginia, Hawaii ve Maryland’da kullanılacak ve sadece Walmart, Sam's Club ve CVS Health'de aşılananlar için geçerli olacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap