Apple, iOS 15.1'e Geri Dönüş Özelliğini Kapattı

Teknoloji devi Apple kısa bir süre önce yayınladığı yeni işletim sistemi sürümünün ardından eski sürümlere dönüş özelliğini devre dışı bıraktı. Apple, iOS'un 15.2 sürümünü 13 Aralık tarihinde yayınlamıştı. Bu sürümü yükleyen kişilerin artık iOS 15.1 veya iOS 15.1.1'e geri dönüş şansları olmayacak.

Apple bir kez daha kullanıcılarını şaşırtmadı ve iOS işletiminde sürüm yükseltmesi gerçekleştirdikten sonra eski sürümlere geçişi kapattı. Uzun süredir benzer bir yaklaşımı takip eden Apple bir anlamda iOS 15.2'yi destekleyen tüm cihazlarda bu sürümü zorunlu hale getirmiş oldu.

iOS 15.2'ye Geçişlerde Geri Dönüş Olmayacak

Apple, 13 Aralık'ta iOS 15.2 sürümünü duyurduktan sonra eski sürümlere geçişin kapatılacağı konuşuluyordu. Kullanıcılarını şaşırtmayan teknoloji devi, iPhone 13 ailesi dahil olmak üzere tüm cihazlarda iOS 15.2 yükseltmesini kalıcı hale getirdi. Bunu ise iOS 15.1.1 ve iOS 15.1 sürümlerinin imzalama işlemini durdurarak gerçekleştirdi.

Bu sürümlere ait imzalama işlemlerinin durdurulmasının ardından iOS 15.2'ye güncelleme yapmış olan kullanıcıların eski bir işletim sistemine geri dönme şansı ortadan kaldırıldı. Benzer yaklaşık Apple'ın iPadOS işletim sistemi için de geçerli olacak. Yükseltme yapılması durumunda iPadOS 15.2'den önceki sürümlere dönülemeyecek.

Bir Apple cihaz kullanıcısı olarak bunun neden yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Apple bu stratejiyi kullanıcıların gizlilik ve güvenliliklerini tehlikeye atmamak için gerçekleştirdiğini ifade ediyor. Güncelleme yaparak işletim sisteminde oluşabilecek güvenlik problemlerine karşı kendinizi garantiye almış oluyorsunuz.

iOS 15.2 Sürümü Neleri İçeriyor?

iOS 15.2 sürümü büyük oranda önemli güvenlik güncelleştirmelerini içeriyor. Özellikle FaceTime, Kernel ve Password Manager uygulamalarında yer alan bazı kritik hataların giderildiğini söyleyebiliriz. iOS 15.2 sürümüyle getirilen yeniliklerin ve yapılan geliştirmelerin özetini sizinle paylaşıyoruz:

Güvenlik Güncellemeleri

Güvenlik güncellemelerinin çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Aşağıda yer alan durumlardan biriyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa mutlaka en kısa süre içerisinde iOS 15.2'ye yükseltme yapmanızı öneririz. Böylece söz konusu hataların ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

 • FaceTime uygulamasında Live Photos meta verileri yoluyla hassas bilgilerin sızdırılmasına neden olan bir güvenlik problemi ortadan kaldırıldı. Bu güvenlik açığı Aaron Raimist tarafından tespit edildi ve CVE-2021-30992 koduyla rapor edildi.
 • Password Manager uygulamasında cihazı fiziksel olarak kullanmayı başarabilen herhangi bir kişinin depolanmış olan şifrelere doğrudan erişebilme imkanı ortadan kaldırıldı. 
 • Bu güvenlik açığı Patrich Glogner tarafından tespit edildi ve CVE-2021-30948 koduyla rapor edildi.
 • Kernel yapısında kötü amaçlı bir uygulamanın gerekli ayrıcalıklara sahip olması durumunda rastgele kod yürütebilme imkanı ortadan kaldırıldı.  Bu güvenlik açığı Ian Beer tarafından tespit edildi ve CVE-2021-30949 koduyla rapor edildi.

Yeni Özellikler

iOS 15.2 güncellemesi aynı zamanda çeşitli özellikleri beraberinde getirdi. Bu özelliklerden en dikkat çekici olan ise Apple Music Voice Plan isimli abonelik hizmeti diyebiliriz. İşletim sistemine eklenen yeni özelliklerden faydalanmak için tek yapmanız gereken cihazınızın işletim sistemini iOS 15.2 sürümüne yükseltmektir.

 • Apple Music Voice Plan abonelik hizmeti aktif hale getirildi.
 • Apple Music çalma listelerinde şarkı arayabilme özelliği eklendi.
 • Camera uygulamasına Macro özelliğini açıp kapatmaya yarayan küçük yuvarlak bir buton eklendi.
 • Kullanıcılara yüklenen uygulamaların verileri nasıl kullandığını gösteren App Privacy Report özelliği eklendi.
 • Self Service Repair programına kullanıcıların servis ve parça değişimi geçmişlerini görebilmesini sağlayan bir özellik eklendi.
 • Messages uygulamasına yetişkinlere özel içerik paylaşıldığında uyarı veren yeni bir ebeveyn kontrolü özelliği eklendi.
 • Vefat etmeniz halinde yetki verdiğiniz birinin iCloud verilerinize erişmesine izin veren Legacy Contact özelliği eklendi.
 • Find My uygulamasına herhangi bir Find My ögesinin aranabilmesini sağlayan bir özellik eklendi.
 • Reminders uygulamasına etiketleri toplu bir biçimde yeniden adlandırma ve silme özelliği eklendi.

iOS 15.2 sürümünü indirmek için telefonunuzda Ayarlar - Genel - Yazılım Güncellemesi kısmını takip etmeniz yeterli olacaktır. Sunucularda kontroller gerçekleştirildikten sonra "İndir ve Yükle" butonu aktif hale gelecektir. iOS 15.2 sürümünü yüklemek için bu butona basmanız yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap