Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Apple, İnsan Kaçakçılığı Nedeniyle Facebook'u Tehdit Etti

Apple, sosyal medya ağı “insan kaçakçılığı” iddialarıyla uygulama mağazasından kaldırmakla tehdit etti. Olay dünya genelinde büyük bir ilgi gördü.

Apple ile Facebook arasında 2019 yılında sert bir rüzgarın estiği ortaya çıktı.  2019'da BBC tarafından yapılan bir haberde Orta Doğu'daki insan tacirlerinin, tüm faaliyetlerini Facebook üzerinden kullandığı bildirildi. BBC sonrasında The Wall Street Journal gibi dünyaca takip edilen kaynaklarda yer alan bu haberlerin ardından geçtiğimiz günlerde çok daha ilginç bir gelişmeye yer verildi. 

Yine The Wall Street Journal’da yer verilen habere göre Apple ile Facebook arasında 2019’daki olaylar nedeniyle tartışmalı bir süreç yaşanmış. Apple, haberlerin yayınlanmaya başlamasının ardından Facebook'u App Store'dan silmekle tehdit etmiş.

Belgeler yayınlandı!

BBC ve The Wall Street Journal’da yer alan haberlerde en çok dikkat çeken detaylardan birisi Facebook'un haberlerden önce insan ticareti sorunundan haberdar olmasıydı. Üstelik iddialara göre Facebook bu durumun farkında olmasına rağmen somut bir adım atmadı.  Ancak Apple tarafından gözdağı verilen Facebook, haberlerin gündemde daha fazla yer alması ile birlikte kapsamlı bir düzenlemeye gitmek zorunda kaldı.

Mevcut dönemde, Facebook odaklı olarak yapılan haberlerde, Apple ile Facebook arasında yaşanan bu tartışma ve Apple’ın ciddi bir şekilde sosyal medya devini tehdit etmesi yer almamıştı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap