Apple'ın Yaptığı WWDC Duyurusu Intel Mac'i Olan Herkesi Endişelendirmeli

Bu yıl yapılacak olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nı (WWDC) bir işaret olarak varsayarsak, Apple Intel Mac kullanıcı sayısının artışını kesmeye hazır. Şirket, teknik sınırlamalardan ziyade görünümlerindeki yenilikleri kaldırıyor. Ürün yelpazesinin geri kalanını Apple Silicon'a geçirmek için vites yükseltirken, yepyeni cihazlar için olan özellikleri düşürüyor.

Çarşamba günkü açılış konuşmasından kısa bir süre sonra şirket, macOS'un yeni sürümünü hangi masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yükleyebileceğini açıkladı. Geçen yılki Big Sur ile desteklenen birkaç cihaz macOS Monterey'e yükseltilemedi. Bahsedilen bu cihazlar, 2014'ten önce yapılan iMac modellerini, 2014'ün sonlarında yapılan Mac Mini'leri ve 2015'in başlarından önce yapılan MacBook Air ve Pro modellerini içeriyor.

Apple, temel özelliklerde 4 GB RAM ve Intel HD Graphics 5000 ile 1.4GHz Intel Core i5-4260U (Haswell) CPU çalıştıran MacBook Air'den 2014'ün başlarından itibaren desteğini çekti. Nedeni sorulduğunda ise Apple, bu cihazlar artık kullanıcılarının macOS'tan beklediği deneyimi desteklemediğinde eski donanımı kullanımdan kaldırması gerektiğini söyledi.

Bu açıklama oldukça dikkat çekici, çünkü macOS Monterey, temel modeli 4 GB RAM ve Intel HD Graphics 5000 ile 1.4GHz Intel Core i5-4260U (Haswell) CPU içeren 2014'ün sonlarındaki Mac Mini'yi destekliyor. 2014'ün ortalarında piyasaya sunulan 15 inç MacBook Pro sahipleri de benzer bir durumda, çünkü hala desteklenen 2015 modeli, temel özelliklerde neredeyse aynı dahili özelliklere sahip.

Apple'ın böyle kararlar almak zorunda kalmasının olası nedenlerinden biri, bilgisayarlarını benzersiz şekilde güncellemesidir. Aynı i5-4260U Mac Mini, 2018 yenilemesine kadar Apple'da satıştaydı ve herhangi bir çipin satışa çıkması için dört yıl uzun bir süre sayılır. Bu da, Apple'ın Monterey ile müşterilerin sadece üç yıl önce satın alabilecekleri modellerden vazgeçmesi gerekeceği anlamına geliyor.

Şirketin tüm bunlarla gerçekten riske attığı tek şey, eski Mac'lerinde ısrar eden kullanıcılarıdır. Apple'ın önceliği anlaşılır bir şekilde geleceğine bakmaktır, ancak bazı cihazlar için keyfi olarak destek çekme kararı da adil değildir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap