Apple Face ID Sensör Çipini Küçültmeyi Planlıyor

Apple, bu yılın sonlarından itibaren iPhone ve iPad'lerde önemli ölçüde daha küçük bir Face ID sensör çipi kullanmayı planlıyor.

Face ID'nin tarayıcısında kullanılan VCSEL yongalarının boyutunun küçüleceği söyleniyor. Bu hareket, Apple'ın üretim maliyetlerini düşürmesine yardımcı olacak. Daha küçük Face ID yongası, 2021'in sonlarından itibaren piyasaya sürülen yeni iPhone ve iPad cihazlarında kullanılacak. Yeni çipe sahip ilk cihazlar ise muhtemelen iPhone 13 ve iPhone 13 Pro'nun haricinde yeni nesil iPad Pro modelleri olacak.

iPhone 13 modellerinin boyutu küçültülecek ve boyutun küçülebilmesi için aydınlatıcıyı entegre eden yeniden tasarlanmış kamera modülü de küçülecek. Barclays analistleri, iPhone 13 modellerinde daha küçük bir çentiğin Face ID için "mevcut yapılandırılmış ışık sisteminin daha sıkı entegre edilmiş bir sürümünün" sonucu olacağını açıkladılar. iPhone 13'teki daha küçük, daha güçlü Face ID teknolojisinin VCSEL çipi ile ilgili olup olmadığı belli değil.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap