Apple ve Epic Davasında Epic'in Kaybı Daha Büyük

Apple ve Epic Games’in arasında davanın bugünkü duruşmasında karar çıktı. Yargıç, iki şirketin de memnun kalmadığı bir karara hükmetti.

Apple ile Epic Games arasında başlayan tartışma, mahkemeye taşındı. Epic Games tarafından açılan davada, Apple’ın komisyon alabilmek adına geliştiricilere farklı ödeme kanallarını kullanma yasağının kaldırılması istendi. 11 Mayıs ve 24 Mayıs’ta görülen son davanın ardından bugün davadaki son duruşma gerçekleştirildi. Ancak alınan karar ile birlikte hem Apple hem de Epic Games zarar gördü.

Epic Games, Apple’a 3,6 Milyon Dolar Ödeyecek

Epic Games’in, Fortnite üzerinden Apple’dan bağımsız bir ödeme kanalını kullanması nedeniyle politika ihlali yaptığı belirtildi. Bu nedenle de 12.2 milyon dolarlık bir gelir elde eden şirket, Apple’a yüzde 30’lık pay karşılığında 3.6 milyon dolar ödemek zorunda kalacak.  Apple karşı zafer elde etmek için dava açan şirket, bu nedenle de kazançtan ziyade, kazandığı paradan zarar eti.

Apple ise uygulamanın kaldırılması nedeniyle alabileceği ek kazançlardan, uygulama içi satın alımlarından da mahrum kaldı. Son raporlara göre Apple, uygulamalardan yılda yaklaşık 19 milyar dolar kazanıyor.

Mahkeme tarafından alınan yeni karar ile birlikte Apple sadece Epic Games’e karşı değil, diğer geliştiricilere karşı da bir zafer elde etmiş oldu. Yıllardan beri yüzde 30 oranındaki komisyon kesintisi nedeniyle eleştirilen ve haksız bir kazanç elde ettiği öne sürülen Apple, mahkeme kararı ile birlikte haklı bulunduğundan dolayı bundan sonraki süreçte elini daha da güçlendirmiş olacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap