Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Apple'dan M1 Mac'ler İçin Sert Bir Karar

M1 işlemcili bilgisayarlarıyla adeta bir devrim başlatan Apple, macOS 11.3 işletim sisteminin üçüncü beta sürümünde Intel tabanlı uygulamaların M1'de çalışmasını sağlayan Rosetta 2'i kaldırdı.

M1 işlemcili bilgisayarları sanki Intel işlemciliymiş gibi kullanmamıza olanak veren Rosetta 2, zaten Apple'ın çok uzun süre kullanmayı planladığı bir sistem değildi. Daha tanıtıldığı gün bir süre sonra bu sistemi kullanmayacağını belirten Apple, yeni macOS sürümünde kaldıracağı Rosetta sistemini sadece belirli bölgelerde uygulayacağı söyledi. Fakat bu ülkelerin hangileri olduğu şimdilik netlik kazanmadı.

Tabi ki tüm teknoloji severlerin aklında tek bir soru; "Apple bunu neden yapıyor?" Çünkü bu hamle, M1'e geçişi ciddi oranda yavaşlatacaktır. Ama bu kararın altında Apple'ın bazı ülkelerde karşılaştığı yasal sıkıntılar olduğu anlaşıldı. Bundan dolayı Rosetta 2'nin Türkiye'deki macOS'lerden kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Rosetta 2 Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilmeyenleriniz için Rosetta 2, Apple'ın geçtiğimiz Kasım ayında düzenlediği etkinlikte Intel ile yollarını ayırmasından sonra kendi geliştirdiği ARM tabanlı M1 işlemcili bilgisayarlarında x86 ve x64 mimarisini kullanan yazılımları M1 işlemcili macOS sistemlerinde çalıştırmaya yarıyor. 

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap