Apple Car Tamamen Otonom Olabilir

Apple ile Hyundai Kia arasında yeni bir anlaşma yapılacak. Anlaşma ise Apple’ın 3.6 milyar dolarlık bir yatırımı ile gerçekleşecek.

Otonom araç üzerine çalışmalarına devam eden Apple, bu konuda farklı otomotiv firmaları ile iş birliğine devam ediyor. Apple Car olarak adlandırılması beklenen yeni araç için gelen son bilgiler çok daha heyecan verici. 

Yeni üretim hattı kurulacak

Apple ile Hyundai Kia arasında yeni iş birliği sonrasında Apple araçları için özel bir üretim hattı oluşturulacak. Bu hatta ise yılda 400 bin adet araç üretim kapasitesiyle Apple’ın bu alanda üretim yapabilmesine imkan tanınacak. 

Tamamen otonom araçlar gelebilir!

Paylaşılan yeni bilgilerde, Apple tarafından geliştirilecek araçlarda tamamen otonom bir sistemin benimseneceği belirtiliyor. Bu bakımdan anlaşmaların tamamlanmasının ardından yeni teknoloji üzerinde çalışmaya başlayacak olan şirket, otonom araç sektörüne çok farklı bir yenilik getirebilir.

Piyasaya sürdüğü ürünlerde yenilikçi olmayı hedefleyen ve bu yönde her zaman farklılık adına çalışmalar yapan Apple, otonom araç sektöründe yapacağı bu yenilik ile birlikte sektöründe önde gelen markalarından birisi olmayı başarabilir. Apple'ın bu teknolojisinden yararlanmak ve kendi araçlarında kullanmak isteyen pek çok marka olduğu bilindiğinden dolayı, Apple'ın hangi markayı seçeceği ve Hyundai-Kia işbirliğinin dışında diğer markalar ile işbirliği yapıp yapmayacağı da merak ediliyor. Apple'a yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre mevcut anlaşmaların kısa süre içerisinde tamamlanması ve 2024 yılı itibariyle üretime başlanması hedefleniyor. 

Hisse senetlerinde etkiler görülmeye başladı

Apple ile iki şirket arasında yapılan anlaşma şu an için resmi olarak duyurulmadı. Ancak kaynaklardan gelen güvenilir bilgiler ve bazı çalışanlar tarafından yapılan doğrulamalar, anlaşmanın kısa süre içerisinde duyurulacağı yönünde yorumlandı. Bu etkinin ilk izlenimi ise hisse senetlerinde görüldü. Hyundai ve Kia hisse senetlerinde kısa süre içerisinde yükseliş meydana geldi.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap