Apple, 111 Milyar Dolar Gelirle Rekor Kırdı

Apple tarafından yapılan resmi açıklamalarda, ilk çeyrek sonuçları açıklandı. Şirketin 111 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Son haftalara damga vuran Apple’ın son çeyrek raporları resmen açıklandı. 100 milyar dolar seviyesini aşması beklenen Apple, beklentileri karşılarken 111 milyar Dolar gelir ile bir çeyrekte elde ettiği en yüksek gelire de ulaştı. Geliri yüzde 21 artan Apple için rekor bir rakam olan 111 milyar dolarda, iPhone 12’nin etkisi oldukça fazla. 

Tim Cook mutlu!

Apple rakamları üzerine açıklama yapan şirket CEO’su Tim Cook, “Apple için bu çeyrek, dünya çapındaki her ekip üyesinin yorulmak bilmeyen ve yenilikçi çalışmalarıyla sağlandı. Tarihi bir tatil sezonunda son teknoloji ürünlere gösterilen ilgiden ve yakaladığımız başarıdan dolayı memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Phone 12, 12 Mini, 12 Pro ve 12 Pro Max modelleri, şirketin kazançlarını büyük bir bölümünü oluşturdu. Tim Cook mevcut iPhone satışlarını “Beklenenden daha güçlü” olarak tanımlarken mevcut iPhone modelleriyle şirket 65.6 milyar dolar kazandı. Apple, bir çeyrekte en büyük gelir ile rekor kırarken, ikinci bir rekor da iPhone satışlarıyla geldi. 65.6 milyar dolarlık kazanç, Apple tarihinde bir çeyrekteki en büyük iPhone satışı da yakalandı. Üstelik bu gelirin sadece 21.3 milyar doları Çin bölgesinde yakalandı. Bu bakımdan ABD ve Avrupa dışında Çin pazarında da Apple güçlendiği bir çeyreği geride bıraktı. 

Gelirde iPhone 12 dışında, iPad şirketin toplam gelirinin 8.44 milyar dolarını oluşturdu. Geçen yıl 6 milyar dolar olarak açıklanan rakamlar, iPad alanında da şirketin yüzünün gülmesini sağladı. Bu gelişiminde pandemi nedeniyle evlerdeki eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için iPad’ yönelimin olduğu ve bu nedenle satışların daha da arttığı tahmin ediliyor. Mac cephesinde ise rakamlar çok yüksek olmasa da bu alanda da büyüme elde edildi. Son çeyrekte Mac, Apple için 8.68 milyar dolarlık bir gelir sağladı. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap