APK Nedir, Zararlı Mıdır?

APK, Android Package Kit teriminin kısaltmasıdır. Android'in uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullandığı dosya biçimidir. Bir uygulamanın cihazınıza doğru şekilde yüklenmesi için gereken tüm öğeleri içerir. Bu açıdan kritik öneme sahiptir.

Tıpkı Windows'da yer alan bir EXE dosyası gibi bir uygulamayı yüklemek için Android cihazınıza bir APK dosyası yerleştirmeniz mümkündür. APK dosyalarını kullanarak uygulamaları elle yükleyebilirsiniz. Google Play üzerinden indirilen uygulamalarda APK otomatik olarak indirilir ve yüklenir.

APK nedir?

APK dosya uzantısına sahip bir dosya, uygulamaları Google'ın Android işletim sisteminde dağıtmak için kullanılan bir Android paket dosyasıdır. APK dosyaları ZIP biçiminde kaydedilir. Genellikle doğrudan Android cihazlara Google Play mağazası aracılığıyla indirilir. Ancak APK dosyalarını başka sitelerde de bulabilmek mümkündür.

Genel olarak bir APK dosyasının içerisinde AndroidManifest.xml, classes.dex ve resources.arsc dosyaları yer alır. Buna ek olarak META-INF ve res klasörünün olması muhtemeldir. APK dosyalarını çok farklı sistemlerde açabilmek mümkündür ama temel olarak Android işletim sisteminde kullanıldığını unutmamak gerekmektedir.

APK ne için kullanılır?

APK dosyalarını elle kurmanın çeşitli faydaları vardır. En büyüklerinden biri ilgili uygulamalara önceden erişim sağlamaktır. Büyük bir uygulama büyük bir güncelleme aldığında cihazınızın bunu alması bir hafta veya daha uzun sürebilecektir. APK dosyasını yüklemek, beklemeyi ve hemen güncellemeyi atlamanıza izin verir.

APK dosyaları aynı zamanda Google Play'de bulunmayan uygulamaları yüklemenize de olanak tanır. Ancak, masaüstü yazılımları gibi, rastgele web sitelerinden APK dosyalarını indirmek çok iyi bir fikir değildir. Bu, özellikle site size ücretsiz olarak ücretli bir uygulama vaadinde bulunuyorsa son derece geçerli bir durumdur.

Dolayısıyla, APK dosyaları, Android'in uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullandığı temel biçimdir. APK dosyaları özellikle meraklı olan Android kullanıcıları için son derece kullanışlıdırlar. Ancak APK dosyalarını nereden indirdiğinize dikkat etmeniz gerekir.

APK dosyası nasıl açılır?

Android cihazınızda bir APK dosyasını açmak, herhangi bir dosya gibi indirmenizi ve ardından sorulduğunda açmanızı gerektirir. Ancak, Google Play mağazasının dışında yüklenen APK dosyaları, yerleştirilen bir güvenlik bloğu nedeniyle hemen yüklenmeyebilecektir.

Bu güvenlik önlemini atlamak ve APK dosyalarını cihazınıza yüklemek için bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamalara izin vermeniz gerekmektedir. Bu izin işlemi Android işletim sisteminin versiyonundan cihazın markasına kadar farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak aşağıdaki adımları takip etmek yeterlidir.

  • Android cihazınızda Ayarlar > Uygulamalar > Gelişmiş > Özel Uygulama Erişimi > Bilinmeyen uygulamaları yükle seçeneğine onay vermelisiniz.
  • Android cihazınızda Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler yolunu takip ederek bu ayarı bulabilirsiniz.
  • Android cihazınızda Ayarlar > Güvenlik yolunu takip ederek bu ayarı bulabilirsiniz.

Buna ek olarak kullandığınız cihaza bağlı olarak belirli bir uygulamaya özel bir izin tanımlamanız gerekebilir. Örneğin, Google Chrome kullanıyorsanız resmi olmayan APK dosyalarını indirmesi için ona özel izin tanımlamanız gerekir. Daha sonra APK dosyasının üzerine çift tıklayarak gerekli yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

APK zararlı mıdır?

Bu sorunun cevabı net değildir. Daha doğrusu iki farklı cevabı bulunmaktadır. Güvenilir kaynaklardan indirilen APK dosyaları güvenlidirler. Ancak güvenilir olmayan kaynaklardan indirilen APK dosyalarının güvenli olduğunu söylemek doğru değildir. Örneğin, bir site size ücretli bir uygulamayı ücretsiz olarak sunacağını iddia ediyorsa şüphelenmeniz gerekir.

Bir uygulamayı Google Play üzerinden indirmek her zaman en güvenli seçenektir. Ancak mağazanın politikalarına uymayan çeşitli uygulamaları APK olarak cihazınıza indirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda birkaç farklı yöntemi deneyerek APK dosyasında virüs veya kötü amaçlı yazılım olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

VirusTotal size bu konuda yardımcı olabilecek servislerden birisidir. https://www.virustotal.com/ adresine gidin, APK dosyasını seçin ve ardından taramayı başlatın. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra APK dosyasında herhangi bir kötü amaçlı yazılım olup olmadığını görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap