api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatasının Çözümü Nedir?

Özellikle AutoCad, Skype, VALORANT gibi uygulamaların ve oyunların kurulumunda ortaya çıkan api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası baş ağrıtıcı olabilir. Bu hatanın ortaya çıkışının pek çok farklı sebebi olabilir. Ancak api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasından kurtulmak istiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz.

Bu hatanın çeşitli çözümleri vardır ama öncelikli olarak hangi çözümün işe yarayacağını belirlemek kolay değildir. Bir nevi en baştaki çözümden başlayıp deneme yaparak çeşitli çözümler peşinde koşabilirsiniz. Denemeniz gereken çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

1. Microsoft Visual C++ 2015 Redistributable uygulamasını yüklemek

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasını alıyorsanız ilk yapmanız gereken Microsoft Visual C++ 2015 Redistributable uygulamasını veya programını yüklemektir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririz. Böylece ilk denemeniz gereken adımı başarıyla yerine getirmiş olacaksınız.

  • https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=52685 adresine gidin. Select Language kısmından Türkçe seçimini yaptıktan sonra Download butonuna basın.
  • Bu butona bastıktan sonra 32-bit veya 64-bit versiyonlarından hangisini yüklemek istediğiniz size sorulacaktır. 64-bit versiyonunu (genelde artık tüm bilgisayarlar 64-bit olduğu için bunu söylüyoruz) seçtikten sonra indirme işlemini başlatın.
  • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra inmiş olan vc_redist.x64.exe dosyasına çift tıklayın ve yükleme adımına geçiş yapın.
  • Yüklemeye başlamadan önce kullanım koşullarını ve şartlarını kabul edin ve Install (Yükle) butonuna basın.

Eğer bilgisayarınızda api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyası varsa yine benzer adımları uygulayabilirsiniz. Ancak bu sefer vc_redist.x64.exe uygulamasını çalıştırdığınız zaman Install veya Uninstall seçeneği yerine Repair (Onar) seçeneğini seçmelisiniz.

2. Virüs taraması gerçekleştirmek

Her ne kadar api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası temiz bir format sonrasında daha sık görülen bir hata olsa bile bazen zaten Windows yüklü olan bilgisayarlarda ortaya çıkabilmektedir. Özellikle VALORANT gibi oyunları oynamaya çalışırken bu hata ile karşılaşmak söz konusudur.

Bu durumda bilgisayarınızda bir virüs taraması gerçekleştirmenizi öneririz. Virüs taraması için tercih edeceğiniz program size kalmış durumdadır. Hangi programı seçerseniz seçin derinlemesine tarama yapmayı ihmal etmemelisiniz. DLL dosyalarına bulaşan bir virüs ile karşı karşıya olmanız durumunda bu size yardımcı olacaktır.

3. Windows Update ile güncelleştirmeleri kontrol etmek

Bir şekilde api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasıyla karşılaşıyorsanız bunun sebebi Windows güncelleştirmelerinin tam olmaması olabilir. Bu durumda bilgisayarınızda geniş kapsamlı bir denetim yapmanız gerekmektedir. İlk olarak ilgili hatayı ortaya çıkaran programı bilgisayarınızdan kaldırmalısınız.

  • Windows + I tuşuna basarak Ayarlar kısmına giriş yapın.
  • Burada Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini bulun ve ona tıklayın.
  • Karşınıza Windows Update penceresi çıkacaktır. Burada Güncelleştirmeleri denetle butonuna basın ve daha sonra Windows'un güncelleştirmeleri denetlemesini bekleyin.

Güncelleştirmeler denetlendikten sonra yüklemeniz gereken tüm güncelleştirmeler size sunulacaktır. Muhtemelen bunlar arasında api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasına sebebiyet veren uygulamanın dosyaları da yer alacaktır. Güncelleştirmeleri tamamladıktan sonra hata düzelmezse bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

4. api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını indirmek

Yukarıda yer alan çözümler işinize yaramadıysa bu durumda api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını elle indirmeniz gerekebilecektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi genel olarak bilgisayarınızda 64-bit bir işletim sisteminin yüklü olma olasılığı yüksektir. Ancak eski bir bilgisayar kullanıyorsanız bunun 32-bit olma ihtimali de vardır.

  • DLL-files.com adresini ziyaret edin, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını bulun ve onu indirin.
  • Bilgisayarınızda 32-bit bir işletim sistemi yüklüyse ve api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasının 32-bit sürümünü indirdiğinizden eminseniz bu dosyayı C > Windows > System32 klasörünün içine atmanız gerekmektedir.
  • Bilgisayarınızda 64-bit bir işletim sistemi yüklüyse ve api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasının 64-bit sürümünü indirdiğinizden eminseniz bu dosyayı C > Windows > SysWOW64 klasörünün içine atmanız gerekmektedir.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra muhtemelen api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasına çözüm bulmuş olacaksınız. Eğer hala çözüm bulamadıysanız mutlaka bunu yorum olarak belirtin ve sizin için neler yapacağımıza bir bakalım.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap