AÖF Web Tasarımı Ve Kodlama Bölümü Hakkında Bilgiler

Web Tasarımı ve Kodlama üzerine eğitim almayı isteyenler için Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne 2016 yılında eklenen Web Tasarımı Ve Kodlama Bölümü, uzaktan eğitim fırsatı sunuyor.

2 yıllık bir eğitimin uygulandığı Web Tasarımı Ve Kodlama bölümünde, 2 yıllık eğitimin sonunda örgün eğitim veren farklı üniversitelere geçiş yaparak 4 yıl olacak şekilde eğitimi tamamlamak da mümkün.

Web Tasarımı ve Kodlama bölümü nedir, ne değildir?

Web Tasarımı Ve Kodlama adıyla açılan bölümde temel amaç, web site tasarımı, kodlanması ve internette yayınlanması adına gerekli eğitimin verilmesidir. Bölümden mezun olan kişiler, bu alan ile ilgili teknik bilgiye sahip olarak sektörde istihdam edilebilmektedir. Web tasarımı ve kodlama olarak iki farklı bölüm olarak sunulan eğitimlerde tasarım ve kodlama üzerine kapsamlı bir şekilde pratik ve teorik bilgiler aktarılmaktadır.

Web Tasarımı ve Kodlama bölümünden DGS ile hangi bölümlere geçilebilir?

DGS konusunda Web Tasarımı Ve Kodlama bölümü için özel bir şart bulunmadığından dolayı Türkiye’de eğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerine geçiş yapılabilir. Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği gibi alanlara geçiş yapabilecek olan Web Tasarımı Ve Kodlama bölümü öğrencileri, mevcut dönemdeki günler alanları da mutlaka kontrol etmelidir.

Web Tasarımı ve Kodlama bölüm dersleri neler?

Web Tasarımı ve Kodlama bölümü hakkında en çok merak edilenlerden birisi de bölüm dersleridir. Alan ile ilgili derslerin yanı sıra Türkçe gibi derslerin de yer aldığı bölümde, öğrencilerin tüm derslerinden geçer not alması gerekmektedir. Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde yer alan dersler ise şöyledir;

  • Temel Bilgi Teknolojileri I ve II
  • Yabancı Dil I ve II
  • Temel Bilgi Teknolojileri II
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I ve II
  • Türk Dili I ve II

Muaf olunan tüm dersler için kitap desteği üniversite tarafından sağlanırken, uzaktan yapılan eğitimlerde üniversitenin açık öğretim bölümleri için oluşturduğu online ders portalı kullanılıyor.

Üniversite dönemlere göre ders programları ise şöyle;

I.YARIYIL (Güz Dönemi)
DERS KODU DERS ADI ZORUNLU AKTS
BİL101U TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I Z 3.0
YBS303U KULLANICI DENEYİMİ TASARIMI Z 6.0
YBS309U BİLGİ TOPLUMU VE E-DEVLET Z 6.0
WTK205U WEB OKURYAZARLIĞI Z 5.0
WTK207U WEB TABANLI KODLAMA Z 7.0
  YABANCI DİL I Z 3.0
*Yabancı Dil I: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM101U-Almanca I, FRA101U-Fransızca I ya da İNG101U-İngilizce I derslerinden bir tanesidir.

 

II.YARIYIL (Bahar Dönemi)
DERS KODU DERS ADI ZORUNLU AKTS
BİL102U TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II Z 3.0
HUK124U BİLİŞİM HUKUKU Z 6.0
YBS302U AĞ YÖNETİMİ VE BİLGİ GÜVENLİĞİ Z 6.0
WTK206U WEB’DE TELİF HAKLARI VE ETİK Z 6.0
WTK208U WEB TASARIMI SATIŞ VE PAZARLAMA Z 6.0
  YABANCI DİL II Z 3.0
*Yabancı Dil II: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM102U-Almanca II, FRA102U-Fransızca II ya da İNG102U-İngilizce II derslerinden bir tanesidir.

 

III.YARIYIL (Güz Dönemi)
DERS KODU DERS ADI ZORUNLU AKTS
İŞL293U GİRİŞİMCİLİK VE İŞ KURMA Z 6.0
TAR201U ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI I Z 3.0
TÜR201U TÜRK DİLİ I Z 3.0
WTK201U İÇERİK YÖNETİM SİSTEMLERİ Z 7.0
WTK203U WEB YAYINCILIĞI Z 5.0
WTK209U GÖRSEL WEB TASARIMI Z 6.0

 

IV.YARIYIL (Bahar Dönemi)
DERS KODU DERS ADI ZORUNLU AKTS
TAR202U ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI II Z 3.0
TÜR202U TÜRK DİLİ II Z 3.0
WTK202U ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMLERİ Z 7.0
WTK204U WEB YAYINCILIĞI ARAÇLARI Z 5.0
WTK210U İNTERNET TABANLI PROGRAMLAMA Z 7.0
WTK212U WEB GRAFİK TASARIMI Z 5.0

 

Web Tasarımı ve Kodlama bölümünden nasıl mezun olunur?

Web Tasarımı ve Kodlama önlisans programında tüm öğrencilerin 120 krediyi alarak derslerini başarıyla vermesi gerekmektedir. Derslerden FF, YZ ya da DZ notlarının alınması halinde mevcut derslerin bir sonraki dönemde yeniden alınması ve yükseltilmesi gerekir. Ayrıca öğrencilerin en az 2,00 GNO’ya sahip olması gerekir. Gerekli şartları taşımayan öğrencilerin dersleri yeniden alarak notlarını yükseltmesi zorunludur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap