Anonim (Gizli) Bir Şekilde E-Posta (Mail) Göndermek

Hayatta insanları bir şey hakkında uyarmaya ihtiyaç duyduğun ama kimliğini gizli tutmak istediğin bazı durumlar vardır. Bu, yanlış bir şey olduğunu fark ederseniz, polise suçlar hakkında bilgi vermek veya başka birçok senaryo varsa, çalıştığınız şirket hakkında bilgi uçurmak olabilir.

Anonim olarak bir e-posta gönderebilmek, potansiyel olarak tehlikeli bir durumun ortasına sürüklenmemenizi sağlamanın en güvenli yoludur. Peki bunu nasıl yaparsınız? Mesaj gönderirken gizli kalmanın birkaç yolu vardır.

Sahte bir hesaptan anonim e-postalar gönderin:

Açık görünebilir, ancak anonim bir e-posta göndermenin en kolay yollarından biri, onu sahte bir e-posta hesabından oluşturmak ve postalamaktır. Aslında burada sahte terimini kullanmak belki doğu olmayabilir.

Uydurma bilgileri sağlayarak Gmail, Yahoo, Zoho, Hotmail ve diğerleri gibi çoğu çevrimiçi e-posta sağlayıcısına kaydolmayı başarabilirsiniz. Bu hesabı daha sonra size kadar kolay bir yol izlenmeden diğer insanlara mesaj göndermek için kullanılabilir.

Hesabı oluştururken bir telefon numarası, başka yerde kullandığınız kullanıcı adları veya gerçek hayatınıza dönebilecek başka bilgiler (kurtarma e-posta adresi gibi) vermediğinizden emin olun. Böylece sorun yaşamaktan kurtulmuş olursunuz.

Daha fazla güvenlik için, ev veya iş ağınızın ISP adresinin e-posta sağlayıcılarının sunucularında saklanmasını önlemek için bir VPN kullanmayı da düşünmelisiniz. Bu durumda işe yarar ve kullanışlı bir VPN bulmak durumunda kalacağınızı unutmamalısınız.

Güvenli bir e-posta sağlayıcısı kullanın:

Biraz daha güvenliğe ihtiyacınız varsa, mevcut gizlilik odaklı çeşitli e-posta hizmetlerinden birini deneyebilirsiniz. Favorilerimizden bazıları Tutanota ve Protonmail şeklindedir. Bunlardan herhangi birini seçerek şifreli bir e-posta servisi kullanmayı başarabilirsiniz.

Bunların hepsinin ortak yanı, bir hesap oluşturmak için kişisel bilgi gerektirmemeleri, gönderdiğiniz her şeyin şifrelenmiş olmasıdır. Yani şirketin kendisi bile e-postalarınızı okuyamaz. Bu kombinasyon, hizmetleri anonim olarak kullanmak için mükemmel bir yoldur.

Tek kullanımlık hesaplardan anonim e-postalar gönderin:

Mümkün olduğunca az iz bırakmak isteyenler, tek seferlik e-postalar göndermek için geçici, tek kullanımlık bir hesap kullanabilir. Guerillamail gibi hizmetler, siteye gidip, oluştur sekmesini seçip mesajınızı yazarken bunu kolaylaştırır.

Hesap oluşturulduktan sonra etkin kalsa da, tüm e-postalar bir saat sonra silinir ve tüm ekler yalnızca 24 saat boyunca hayatta kalır. Bilinmesi gereken bir şey sizin kullandığınız adresi bilen herkesin Guerillamail'i ziyaret edebilir ve ona erişebilir olmasıdır.

Birisi adresi bulursa hesabın güvenliği tehlikeye girebileceğinden, yanıt almak istiyorsanız bunu aklınızda bulundurmaya değer. Bu nedenle, tek seferlik mesajlar veya ipuçları gönderdikten sonra çekip gitmek en iyisidir. Yine, ek güvenlik için siteye erişirken bir VPN kullanmayı unutmayın.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap