Android Mesajlar Uygulamasına Uçtan Uca Şifreleme Desteği

Android işletim sistemindeki mesajlar uygulamasına yönelik önemli bir güvenlik geliştirmesi geliyor. Güncelleme ile mesajlar uçtan uca şifrelenecek.

Google, Android işletim sisteminde güvenliğe yönelik geliştirmelerini sürdürüyor. Yapılan son açıklamada, Android mesajlar uygulamasının uçtan uca şifreleme desteğinin tüm kullanıcılara güncelleme ile sunulacağı belirtildi. Mesajlar uygulaması için geliştirilen özellik 2020 yılının Kasım ayında ilk olarak Beta kullanıcılarında test edilmeye başlanmıştı. Yapılan çalışmaların son aşamaya gelmesi ile birlikte kısa süre içerisinde aktif hale gelmesi beklenen uçtan uca şifreleme özelliği, Android işletim sistemindeki mesajlaşma özelliğini kullananlar için güvenliği en üst seviyeye çıkaracak. Ancak başlangıç aşamasında sadece birebir konuşmalarda mevcut özellik kullanılabilecek. Birden fazla kişinin yer aldığı mesajlar, şifreleme dahiline alınmayacak.

Mesajlar uygulamasındaki şifreleme desteği nasıl kullanılacak?

Android işletim sisteminin mesajlar uygulaması için yapılacak güncellemeyi alan kullanıcılar, şifreleme desteğinden yararlanmaya başlayabilecek. Güncelleme alındıktan sonra mesaj yazılıp gönderilmesi aşamasında gönder butonunun yanında bir kilit simgesi görülecek. Bu sayede kullanıcılar gönderdiği mesajların şifrelendiğini anlamış olacak. 

Mesajlar uygulaması için yapılacak güncelleme ile birlikte farklı özelliklerin de sisteme eklenmesi bekleniyor. Buna göre yeni emoji desteği, Asistan özellikleri, sesli erişim ve Android Auto gibi pek çok farklı uygulama ve özellik için yenilikler kısa süre içerisinde Android kullanıcılarına sunulacak. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap