Android Kullanıcıları İçin Paylaşım Özelliği: Nearby Share

Android için geliştirilen ve Nearby Share olarak adlandırılan özellik, cihazlar arasında transfer yapmayı çok daha kolay hale getiriyor. 

AirDrop adı ile Apple tarafından geliştirilen özelliğe karşılık olarak Android cephesinde Nearby Share adı verilen özellik geliştirilmeye devam ediyor. Kişilerin birbiriyle ya da kendi cihazları arasında hızlıca veri aktarımı yapılmasını sağlayan bu özellik, aynı zamanda dosya paylaşım uygulaması olarak da biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen ve Samsung ile Google Pixel telefonlarda kullanılan Nearby Share, ilk olarak 2020 Aralık ayında tanıtılmıştı. Mevcut Google Play Store uygulamasında bir uygulamanın APK kopyasını yakındaki bir kişiye yeni özellik göndermek mümkün olurken, sistem şu anda geliştirme aşamasında. Bu nedenle Google Play Store üzerindeki tüm uygulamalar, mevcut yeni özellik tarafından desteklenmiyor.

Nearby Share Sisteminin Özellikleri Neler?

30 santimetre gibi yakın mesafede olan cihazlar arasında transfer yapılmasını kolaylaştıran kablosuz bağlantı Nearby Share sadece uygulamaları değil pek çok verinin aktarılmasını sağlıyor. Böyle bir özelliğini sunulmasının pek çok farklı avantajı bulunuyor. İnternet bağlantısı olmayan yerlerde kullanıcıların uygulama ya da oyunları telefonlarına yükleme yapabilmesi adına Google tarafından desteklenen özellik, sorunsuz bir şekilde veri transferi yapılmasına imkan sağlıyor. Üstelik Wi-Fi erişimi olmayan mobil veri kullanıcılarının, çok büyük bir oyun ya da uygulamayı arkadaşlarından alması da yüksek mobil veri tüketiminden kullanıcıları kurtarıyor.

Nearby Share Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Kullanıcıların mevcut özelliği kullanabilmesi adına uygun telefonlarından Play Store uygulamasını açması, uygulamalarım ve oyunlarım sekmesine giriş yapması ve ardından paylaş sekmesine geçiş yaparak gönder ya da al seçeneklerini kullanması gerekiyor. İki seçenekte cihazın yakınında başka bir cihaz olup olmadığı kontrol edilerek, ekranda liste olarak cihazlar sıralanıyor. Bağlantı kurulduktan sonra ise eşleşme kodunun gerilmesi ile birlikte gönderme ve alma işlemleri başlatılabiliyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap