Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Android İçin Chrome’a Yeni Bir Kısayol Geliyor

Son dönemlerde Android versiyonundaki Chrome için bir dizi yenilik getiren Google, adres çubuğuna yeni bir kısayol daha ekledi. Kısayol özelleştirilebilir yapıya sahip.

Chrome tarayıcısı ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak isteyen Google, yeni bir özellik hakkında paylaşımda bulunduğu. Araç çubuğuna yönelik yapılan yeni değişiklik, özelleştirilebilir bir kısayola sahip. Chrome 92 Beta ile birlikte Android kullanıcılarına sunulan ve test edilmeye başlanan yeni özellik adres çubuğu ile sekme değiştirici arasına yeni bir düğme daha ekledi. Açıklamalara göre kullanıcılar, mevcut düğmeyi kişiselleştirebilecek. Böylece daha kolay bir şekilde ulaşmak istediği işlevlere tek bir kısa yol üzerinden ulaşabilecek.

Yeni özellik nasıl test edilecek?

Araç çubuğu için mevcut seçeneklere ulaşmak isteyen kullanıcıların gelişmiş seçeneği altında yer alan araç çubuğu bölümüne ulaşması yeterli. Ancak kullanıcılar tüm beta güncellemelerini almış olmasına rağmen mevcut özelliğe ulaşamıyorsa aşağıdaki adımları takip ederek üst araç çubuğundaki özelleştirme seçeneğini aktif hale getirmeli. 

chrome://flags/#adaptive-button-in-top-toolbar ve chrome://flags#adaptive-button-in-top-toolbar-customization.

Özellik aktif hale geldiğinde, kullanıcıların üç farklı seçenekten bir tanesini bu bölüme ekleyebilecek. Bu üç seçenek ise yeni sekme açma, paylaşma ya da sesli arama. Kullanıcılar bu üç özellikten hangisini daha sık kullanıyorsa, bu bölümden seçim yaparak daha hızlı bir şekilde bu özelliği kullanma imkânına sahip olacak. İlgili ekran ise şöyle;

Özelleştirilebilir öğeler bugüne kadar Google tarafından çok fazla önemsenmeyen bir yenilik. Chrome için geliştirilen yeni kişiselleştirilebilir düğme, özellikle benzer hamleler yapan Vivaldi’yi de anımsatıyor.  Test aşamaları devam eden mevcut özellik için önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi gelebilir. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap