Android Cihazlarda Yazı Boyutu Nasıl Ayarlanır?

Android telefonunuzdaki yazı tipi boyutunu değiştirmek istediniz mi? Bu, birçok kullanıcının bilmediği veya kullanmadığı bir şeydir. Ancak akıllı telefonların ekranında büyük yazı tipini tercih eden yaşlılar için oldukça kullanışlıdır.

Her Android telefon, değişen yazı tipi boyutlarını destekler. Ancak bunu yapma yöntemi, Android üreticileri tarafından eklenen özel dış görünümler nedeniyle farklılık gösterebilecektir. Çoğu Android üreticisi, ekran ayarları altında yazı tipi boyutu seçeneğini korur.

Bazı üreticiler bunu cihazlarında farklı yerlere koyma eğiliminde olurlar. Bu üreticilerin cihazlarında yazı tipi boyutu seçeneğinin nerede olduğunu göstermek için cihazları tek tek gözden geçirdik. Ancak genel olarak yazı tipi metin boyutu seçeneğini ekran ayarları kısmında bulabilirsiniz.

Android cihazlarda yazı tipi nasıl değiştirilir?

Nexus, Pixel gibi yalın Android çalıştıran bir cihazınız varsa veya Motorola, OnePlus gibi başka markalara ait telefon kullanıyorsanız yazı tipi boyutunu değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bu adımlar yazı tipi boyutunu değiştirmenize yardımcı olacaktır.

 • Cihazın Ayarlar menüsüne girin.
 • Ekran kısmına giriş yapın.
 • Yazı tipi boyutu kısmına dokunun.

Android'in eski sürümlerinde küçük, normal, büyük ve çok büyük gibi farklı seçeneklere sahip olursunuz. Android'in yeni sürümlerinde ise yazı tipi boyutunu bir kaydırıcı ile belirlersiniz. Kaydırıcıyı ihtiyacınıza göre ayarlayarak yazı tipi boyutunu belirleyebilirsiniz.

Samsung cihazlarda yazı tipi nasıl değiştirilir?

Android Nougat öncesi bir Samsung cihazınız varsa, yani Marshmallow veya Lollipop sürümü bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz çok daha doğru olacaktır. Bu adımlar sayesinde Nougat öncesi cihazlarda ayarlamalar yapabilirsiniz.

 • Ayarlar kısmına girmelisiniz.
 • Ardından Ekran seçeneğine tıklamalısınız.
 • Daha sonra Yazı tipi kısmına girmeli ve ardından yazı tipi boyutunu ayarlamalısınız.

Android Nougat veya sonrası bir Samsung cihazınız varsa aşağıdaki adımları takip etmeniz çok daha doğru olacaktır. Bu adımlar cihazınızda font özelliklerini değiştirmenize yardımcı olacaktır. Adımlar önceki özelliklerden biraz farklıdır.

 • Ayarlar kısmına girmelisiniz.
 • Daha sonra ekran yakınlaştırma ve yazı tipi ayarını bulmalısınız.
 • Son olarak yazı tipini doğru şekilde belirlemeli ve sağ üst kısımda yer alan Uygula seçeneğine tıkmalısınız.

Huawei cihazlarda yazı tipi nasıl değiştirilir?

Huawei cihazlarda yazı tipi yani font ayarlarını yapmak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken ayarlar kısmına girmek, ekran ayarlarını kullanmak ve daha sonra metin boyutunu uygun şekilde düzenlemektir. Böylece yazı tipi boyutunu doğru şekilde ayarlayabilirsiniz.

 • Cihazınızda Ayarlar kısmına girmelisiniz.
 • Daha sonra Ekran kısmını ziyaret etmelisiniz.
 • Metin boyutu ayarını seçmeli ve metin boyutu büyüklüğünü doğru şekilde ayarlamalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap