Android Cihazlara Hard Reset (Sıfırlama) Nasıl Atılır?

Özellikle Android kullanıcılarının başını çektiği telefon sıfırlama olayı aslında oldukça basittir. Ancak ikiye ayrılması söz konusu olduğundan tam olarak doğru yapabilmek biraz kafa karıştırıcı olabilmektedir. Telefonu sıfırlamak genelde telefon elden çıkarıldığında yapılmak istenen bir şeydir.

Telefon sıfırlama işlemini yaparken genellikle fabrika ayarlarına sıfırla gibi bir işlem yapmak yeterli olmuyor. Çünkü bu durumda verilerin çeşitli yazılımlarla geri getirilebilmesi mümkün oluyor. Tek çarenin hard reset işlemini gerçekleştirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Hard Reset Nedir?

Mobil cihazlarda gerçekleştirilen hard reset işlemi fabrika ayarlarına döndürmekten daha farklı bir sıfırlama işlemini ifade eder. Telefonunuzda yer alan tüm bilgilerin ve verilerin tamamen silinmesini istiyorsanız hard reset işlemi tam size göre demektir.

Hard reset işlemi uygulandıktan sonra telefonunuzun içerisinde herhangi bir resim, müzik, belge, video veya dosya kalmayacağını bilmelisiniz. Telefonunuz ilk gün aldığınız gibi olacaktır. Bir başka ifadeyle fabrika çıkışlı nasıl ise o hale gelecektir.

Hard Reset Yaparak Telefon Sıfırlama

Hard reset işlemini gerçekleştirmeden önce tekrar hatırlatmak gerekirse bu işlemi yaptığınız zaman geride herhangi bir veri bırakmamış olacaksınız. Hard reset gerçekleştirme konusunda eminseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • İlk olarak telefonunuzun şarjının dolu olduğundan emin olmalı ve daha sonra telefonunuzu kapatmalısınız.
  • Ardından ses açma, home tuşu ve güç tuşuna aynı anda basmalısınız. Bu tuşlar cihazınızın modeline göre değişiklik gösterebilecektir.
  • Cihaz logosu göründüğünde güç tuşuna basmayı bırakmalı, diğer tuşlara ise birkaç saniye daha basmaya devam etmelisiniz.
  • Kurtarma modu (recovery mode) ekranı göründüğünde tüm düğmelere basmayı bırakmalısınız.
  • Ses kısma düğmesini kullanarak Wipe Data/Factor Reset seçeneği üzerine gelerek güç tuşuna basmalısınız.
  • Karşınıza çıkan menüde ses kısma düğmesini kullanarak Yes--Delete All User Data kısmına gelerek güç tuşuna basmalısınız.

Telefonunuz verileri silinmeye başlayacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra recovery menüsüne girerek reboot system now seçeneğini güç tuşuyla aktif etmeniz gerekecektir. Ardından cihazınızın yeniden başlatılacak ve hard reset işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap