Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Android 12'den Bazı Özellikler Sızdırıldı

Android 12 konusunda heyecanlanmak için biraz erken ancak bazı yenilikler şimdiden sızdırıldı. Yeni sürümde, uygulamalardan tek elle kullanıma kadar bir dizi yenilik getirilecek. 

Şu anda Android kullanıcılarının büyük bir kısmı Android 11 güncellemelerinin gelmesini beklese de Android 12 için hazırlıklar devam ediyor. Google tarafından geliştirilen yeni Android sürümü için Beta süreçlerinin kısa süre içerisinde başlayacağı açıklandı. Android 12 Geliştirici Önizleme sürümü ile ilk testlerin yapılmaya başlanacağı Android 12 için üstelik bazı özellikler sızdırıldı.

Android 12’de Neler Olacak? 

Android 12 ile birlikte yapılacak en büyük değişiklik tasarımda görülecek. Kullanıcı ara yüzü değişikliği ile tasarım anlamında farklılıklar sunmak isteyen Google, bu anlamda daha yeni ve modern bir tasarıma sahip işletim sistemi versiyonu sunacak. Bununla birlikte telefonların daha iyi bir şekilde kontrol edilebilmesi adına hızlı ayarlar bölümünü etkin hale getirecek olan Google, kullanıcıların ayarlar ile ilgili pek çok işlemi direk bu bölümden yapmasını sağlayacak.

Özel Açılış Ekranları

Google, açılış ekranları olmayan uygulamalar için de varsayılan açılış ekranı penceresi geliştiriyor. Açılış ekranı sayesinde açık veya koyu temayla uyumluluk sağlanacağı gibi uygulamanın cihazda daha iyi çalışabilmesi adına özelleştirmelerin yapılması sağlanacak.

Tek Elle Kullanım

Android 12 için görünümün dışında dikkat çeken bir diğer detay ise tek elle kullanım için geliştirilen yeni bir kullanıcı ara yüzü. Android için büyük bir eksik olarak görülen tek elle kullanım, Android 12 ile birlikte giderilecek. Ekran boyutunun yüzde 40’a kadar düşeceği belirtilen yeni özellik, sistemde ciddi bir yazılımsal destek geleceğini de gösteriyor.

Resim içinde Resim modu ve çoklu görevlerde de iyileştirmeler yapılacak. Kullanıcılar,  bölünmüş ekran modunda aynı anda açılacak uygulamaları, uygulama eşleştirme özelliği ile eşleştirebilecek.  Tam olarak detayları netlik kazanmasa da Google'ın Android 12 için özel bir oyun modu geliştirdiği da belirtiliyor.

Beta testlerinin başlaması ile birlikte daha fazla detaya hakim olabileceğimiz Android 12, bugüne kadarki en iyi Android deneyimi için şimdiden beklentileri yükseltmiş durumda.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap