Android 12'de Oyunlar Tamamen İnmeden Oynanacak!

12 Temmuz itibariyle Google for Games Geliştirici Zirvesi başladı. Zirvede özellikle Android 12 ile birlikte oyun oynamak isteyenlere daha gelişmiş bir deneyim sunulacağı belirtildi.

Google tarafından her yıl oyunlar için gerçekleştirilen geliştiricisi zirvesi 12 Temmuz 2021 tarihi itibariyle başladı. Google'ın özel oyun ekibi tarafından yürütülen mevcut zirvede, Google, Android ve Chrome OS olarak farklı işletim sistemlerinde nasıl bir oyun deneyimin sunulacağı ve hangi yeniliklerin yer alacağı detaylı olarak aktarılıyor. Yapılan açıklamalarda bugüne kadar en çok dikkat çeken ise daha iyi bir oyun sunma deneyimi sağlayacak “İndirdikçe oyna” özellikler yer aldı. Özellikle çok büyük boyutlarda olan oyunların tamamının inmesine gerek kalmadan oyuncuların oyunu denemesine imkan sağlayacak bu özellik, böylece oyuncular için büyük bir kolaylık sunacak.

Android 12’nin yeni oyun deneyimi neler sunacak?

Android 12 işletim sistemi ile birlikte kullanıma sunulacak olan yenilik, daha önceki versiyonlarda desteklenmeyecek. Mevcut özelliğin kullanılmak istenmesi halinde büyük boyutlu oyunların tamamen indirilmesi gerekmeyecek ve uzun indirme süreleri de ortadan kalkacak. Google tarafından indirdikçe oyna olarak adlandırılan mevcut özellik kullanıcıların hemen oyuna başlamasını sağlayacak. Oyun için gerekli diğer veriler ise arka planda indirilmeye devam edecek. Böylece indirirken oynat özelliğinin kullanılması, kullanıcılara pek çok farklı açıdan destek sağlayacak.

Google konu ile ilgili yaptığı açıklamasında oyuncuların Google mağazadan seçtiği bir oyunu hemen oynamak istediğini ve uzun, sıkıcı indirme sürelerinin oyun deneyiminde büyük bir sorun teşkil ettiğini söyledi. Bu sorunu çözmek için indirdikçe oyna özelliğini geliştiren Google oyun ekibi, böylece yeni versiyon ile birlikte oyuncuları memnun etmeyi başaracak.

Android 12 öncesinde mevcut özelliğin desteklenmemesinin en önemli nedeni ise Android App Bundle desteğinin Android 12 ile birlikte sunulmuş olması. Geliştiriciler uygulamayı mevcut özellik üzerine inşa etmesi halinde oyunlarının indirdikçe oyna modunda oynamasına da imkan sağlayacak. Google belirli bir süre sonra mevcut sistemini zorunlu olarak geliştiricilere sunacağından dolayı kısa süre içerisinde tüm oyunlarda mevcut özellik desteklenecek. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap