AMD Ryzen 3000 İşlemciler'de Grafik Performansı Artıyor

AMD'nin yaptığı çevrimiçi tanıtım etkinliğinde yeni ekran kartları ve işlemci teknolojilerinin tanıtımı gerçekleşti. Tanıtımda en dikkat çeken noktalardan biri ise Ryzen 3000 serisi işlemcilerin Smart Access Memory teknolojiyle geleceği oldu.

İşlemcilerde ekran kartı belleğine doğrudan erişim imkanı sağlayan ve PCI-Express ile haberleşebilen Resizable BAR teknolojisinin, Ryzen 3000 serisi işlemcilere de geleceği duyuruldu. Bu gelişmeyle birlikte oyun performansında ciddi bir artış hedefleyen AMD, aynı teknolojiyi Ryzen 5000 serisi işlemcilerde zaten kullanıyordu.

AMD'nin rakibi Nvidia'da Ocak ayında duyurduğu Intel'in 10. ve 11. nesil işlemcileriyle birlikte dizüstü bilgisayarlarda Resizable BAR teknolojini destekleyeceğini duyurmuştu. 

Genel tabirle Smart Access Memory diye anılan bu teknolojinin Ryzen 3000 serisi ile birlikte grafik performansında %16'lık bir artış sağlayacağı söylendi. Bu da aynı teknolojiyi kullanan Nvidia'ya göre performansa etki anlamında %6 daha iyi bir performans anlamına geliyor. Bu durum, bazı analistlere göre AMD tarafında %20'lik bir performans artışına kadar ulaşabileceği şeklinde.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap