AMD, Linux 21.20 için Radeon Uygulamasını Yayınladı

Linux işletim sistemlerinde AMD grafik kartını daha iyi bir şekilde yönetmek isteyenler artık yeni bir yazılıma sahip. AMD yeni Radeon yazılımını resmen duyurdu.

Oyun dünyasının en popüler markalarından birisi olan AMD, Linux için önemli bir geliştirmeyi duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda Linux 21.20 sürücüleri için Radeon yazılımının yayınladığı ve kullanıcılar tarafından kullanılabileceği belirtildi. Open ve Pro olarak 2 farklı versiyonu destekleyen yeni yazılım, kullanıcıların Linux işletim sistemlerinde daha iyi bir oyun deneyimine sahip olmasını hedefliyor.

Linux 21.20 AMD tarafından geliştirilen yeni yazılım; SUSE Linux Enterprise 15 SP3'ün yanı sıra Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ve CentOS sürüm 8.4 sistemleri için resmi AMD desteği sunuyor. 

Linux 21.20 için Radeon Yazılımı nasıl kurulur?

Desteklenen Linux işletim sisteminde mevcut yeni yazılımı kurmak isteyen kullanıcılar, komutları kullanarak kolay bir şekilde uygulamanın kurulmasını sağlayabilir.

Bunun için terminal penceresinde yazılması gereken kod şöyle;

tar -xf amdgpu-pro-21.20-1271047-ubuntu-20.04.tar

./amdgpu-install -y

Ancak AMD Pro ürünlerini kullanan kullanıcılar Pro versiyonunu yüklemek zorunda. Bu nedenle Pro versiyonu yüklemek için yukarıda yer alan kod yerine aşağıdaki kodun kullanılması gerekmektedir. 

./amdgpu-pro-install -y

Pro versiyon ile birlikte daha fazla bileşenin yüklenmesi de mümkün. Özellikle OpenCL bileşeni gibi önemli destekleri kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

./amdgpu-pro-install -y --opencl=rocr,legacy

AMD tarafından geliştirilen mevcut yazılım ve güncelleme, Linux işletim sistemlerindeki ekran kartı yönetimini sorunsuz bir hale getiriyor. Ekran kartı alanında AMD ile birlikte yer alan Nvidia da geçtiğimiz aylarda benzer bir güncellemeyi duyurmuştu. Bu iki gelişme ile birlikte Linux işletim sistemlerindeki oyun deneyimi çok daha iyi bir hale geldi. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap