Amazon, Google ve Microsoft’tan Dev Zirve

Teknoloji sektör liderleri olan Amazon, Google ve Microsoft dev bir zirve gerçekleştirdi. Zirvede ana konu ise bulut bilişim sistemleri oldu.

Bulut bilişim sistemleri giderek artan bir kullanıma sahip. Kurumsal anlamda da işletmelere büyük bir verimlilik sunan yeni sistemler, önümüzdeki yıllarda daha etkin bir şekilde kullanılacak. Ancak bu konuda dikkat çeken önemli gelişmeler de yaşanıyor. Yapılan son toplantıda sektörel olarak müşterilerin korunması gibi pek çok farklı kriter üzerinde fikir alışverişi yapılarak bulut bileşim ilkelerinin oluşturulması hedeflendi.

Bugüne kadar şirketlerin böylesine ortak bir çalışma yapması çok sık görülmezken, bulut alanında dünyanın önde gelen şirketlerinin bir araya gelmesi tüm teknoloji dünyasında dikkat çekti.

Toplantıda neler konuşuldu?

Amazon, Google ve Microsoft temsilcilerinin katıldığı toplantıda, bulut bilişim sistemlerindeki ilkeler dahilinde müşterilerin haklarının korunması, müşteri ve işletmelere düşen görevler, temel taahhütler gibi pek çok farklı kriterin belirlenmesi için fikirler öne sürüldü. Konu ile ilgili ilk açıklamalardan bir tanesi ise Microsoft’tan geldi.

Microsoft tarafından LinkedIN üzerinden yapılan açıklamalarda "Bu girişim aracılığıyla, verilerin serbest akışını sağlamak, kamu güvenliğini teşvik etmek ve bulutta gizliliği ve veri güvenliğini korumak için hükümetlerle birlikte çalışmayı taahhüt ediyoruz" denildi.

Şirketler ve hükümetler ile nasıl bir köprü görevi görüleceğinin detaylı bir şekilde konuşulduğu toplantı hakkında önümüzdeki günlerde kapsamlı bir raporun paylaşılması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap