Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Algıları Yıkan Otomobil: Audi RS6 Avant

Alman otomotiv devi Audi, sportif ve agresif görünüme sahip otomobili RS6 Avant’ı tanıttı. Otomobil, station wagon sınıfının yarış versiyonu gibi görünüyor.

Station wagon denildiğinde akla gelen ‘’aile aracı’’ benzetmesi Audi RS6 Avant ile büyük ölçüde değişime uğruyor. Güçlü motoru, son derece teknolojik iç donanımı ve sportif tasarımı ile bir spor otomobil yaratılıyor.

Dış Tasarım

Audi RS6 Avant, ön yüzünde LED teknolojili farları, kaputun güçlü çıkıntısı, bal peteği tasarımlı panjur ve deflektörleri ile agresif görünüm sunuyor. Ön yüzündeki ızgaranın ve deflektörlerdeki siyah renk seçimi RS6 Avant’ı daha da çekici kılıyor. Otomobilin arka tarafında ise iki parçalı far tasarımı karşımıza çıkıyor. Sportifliği vurgulamak adına tavan spoyleri, bal peteği tasarımına sahip difüzör ve iki çıkışlı geniş ağızlı egzozlar dikkat çekiyor. Otomobile yandan bakıldığında belirgin derin hatlar karşımıza çıkıyor. Omuz çizgisinin farlardan başlayıp yan aynalara kadar devam edip sonlanması ve tekrardan arka kapı kolundan başlayıp stoplara kadar devam etmesi geleneksel havayı değiştiriyor. Otomobilde oldukça geniş gözüken 21 inç büyüklüğünde jantlar kullanılıyor. Jant seçimi opsiyonel olarak 22 inç olarak tercih edilebiliyor.

İç Tasarım

Audi RS6 Avant iç mekanında 10,1 inç büyüklüğünde multimedya ekranı ve 12,3 inç gösterge ekranı ile sürücüleri karşılıyor. HD kaliteye sahip olan gösterge ekranı klasik hız ve kilometre sayardan daha fazlasını içeriyor. Tork, yağ ısısı, güç seviyesi gibi bilgiler de gösterge ekranından takip edilebiliyor. Ayrıca multimedya ekranının altında iklimlendirme ve koltuk ısıtmaları gibi kontrolleri sağlamak adına 8,6 inç büyüklüğünde ek bir kontrol ekranı ve kablosuz şarj uyumlu cihazlar için bir şarj ünitesi bulunuyor.

Audi RS6 Avant, sürücülerin otomobilin gücünü hissedebilmeleri adına RS kabartmalı, yan destekli, Volcano deri kaplamalı spor koltuklarla birlikte geliyor. Otomobil, arka koltuklar katlandığında 1.680 litre kullanım alanı sunan bagaja sahip.

Motor ve Performans

Audi RS 6 Avant, station wagon tarzı görünüşünü akıl almaz donanımlarla değiştirdiği gibi performans olarakta adeta yarış otomobilleri ile kıyaslanabilecek güce sahip. Avant, 590 beygir güç, 800 Nm tork üreten 4 litrelik V8 turbo motor ile birlikte geliyor. Otomobilin 0-60 km/sa hızlanması ise sadece 3.5 saniyede gerçekleşiyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap