Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Akıllı Telefonlar Gelecek Yıl Daha Pahalı Olacak

Daha yüksek üretim fiyatları, 2022'de yonga sıkıntısızı daha da artırabilir. Bu durumun özellikle cep telefonu fiyatlarını arttırması bekleniyor.

Özellikle pandemi dönemi ile birlikte zorlu bir dönemden geçen üreticiler, 2021 yılının ardından fiyat değişikliğine gidebilir. Özellikle korona virüsün başlaması ile birlikte üretim hatlarında yaşanan aksaklıklar, küresel bir çip krizinin başlamasına neden olmuştu.

Akıllı telefonlarda pek çok farklı problem ile karşılaşan üreticiler, bu konuda daha düşük bir üretim yapmak zorunda kalmıştı. Ancak yapılan son değerlendirmelerde tehlikenin geçmediği ve özellikle gelecek yıl itibari ile akıllı telefon sektöründe riskin devam edeceği belirtildi. Bu kapsamda artan fiyatlar ile birlikte daha sınırlı sayıda model piyasaya sunulacak ve cep telefon fiyatları yükselecek.

Yeni rapor, sektördeki riskleri ortaya çıkardı!

Üretim hatlarında yapılan incelemelerin ardından paylaşılan yeni bir rapor, çip üretimlerinde ücretlerin arttığını gösterdi. Gelecek yıl itibariyle geçerli olacak fiyatlar, akıllı telefon fiyatlarında da olumsuz bir etki yapacak.

Apple, Qualcomm, Nvidia ve İntel gibi sektör temsilcileri 2022 yılında çok daha zorlu bir dönem yaşayacak. Akıllı telefon fiyatlarında ise bu durumun yüzde 10 ile yüzde 20 oranında bir artışa neden olması bekleniyor.

Rapora göre Qualcomm ve MediaTek'in satış maliyetleri, Ekim 2020 ile Haziran 2021 arasında %64 oranında artış gösterdi. Haziran ayının devamında da artan maliyetler, çip fiyatlarında yüksek seviyelere ulaşılmasına neden oldu. Daha yüksek fiyatlar pek çok cep telefonu üreticisinin daha temel modeller ile piyasada yer almasını sağlayabilir. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap