Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Akıllı Saat Pazarında Apple Watch Tahtından İndirilemiyor!

Akılı saat alanında yeni modeller ve markalar yer alsa da Apple, akıllı saatiyleyakaladığı popülerliğini sürdürüyor. Son raporlarda da sektör lideri Apple Watch.

Akıllı saat alanına yönelik Counterpoint tarafından yapılan yeni bir araştırma, sektördeki güç dengelerinin öğrenilmesini sağladı. Apple tarafından piyasaya sunulan ilk akıllı saat Apple Watch ile birlikte sektörde Apple hakimiyeti sağlandı. Son raporda da bu durum değişmezken Apple Watch sektörde yüzde 33,5’lik bir pay almayı başardı.

Apple Watch’un takipçisiyle arasındaki fark çok yüksek!

Araştırmada Apple Watch ile liderliği alan Apple bir sürpriz değil. Ancak tüm yeni model ve girişimlere rağmen hiçbir markanın Apple Watch’a yaklaşamaması. Öyle ki Apple Watch’un ardından sektördeki ikinci sırada yer alan marka Huawei. Ancak şirketin alabildiği pay sadece % 8.3. Bu bakımdan kullanıcı nezdinde Apple Watch’a yaklaşan bir ürün şu ana kadar sunulamadı.  Apple ve Huawei’yi takip eden 3. marka ise Samsung tarafından geliştirilen akıllı saatler. Samsung’un sektör payı ise yüzde 8.

Yayınlanan bu son analiz, Apple’ın akıllı saatlerde yakaladığı başarının yanı sıra ciddi bir pazarlama stratejisine de sahip olduğunu gösteriyor. Şirket en son olarak akıllı saat pazarında  Watch SE‘den Series 6’a geçiş yapmış ve kullanıcılar için seçenekleri de arttırmıştı.

Yeni ortaklık dengeleri değiştirebilir mi?

Apple hakimiyetine karşı Fitbit’i satın alan Google, Samsung ile birleşerek Wear adında yeni bir işletim sistemiyle pazarda ortak bir hareket başlattı. Bu bakımdan Apple’ın karşısında Samsung ve Google gibi iki dünya devi ortak hareket edecek. Şirketlerin bu alanda dengeyi değiştirip değiştiremeyeceği ise yeni modeller ile birlikte görülecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap