Akıllı Priz Nedir? Akıllı Priz Nerelerde Kullanılabilir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber her geçen gün hayatımıza dahil olan birçok yenilik mevcut. Son zamanlarda adından söz ettiren bir yenilikte akıllı prizler.

Akıllı prizler, ev içerisinde elektrikli cihazların bağlanabileceği ve istenilen yerden kontrol edilebilen prizle bütünleşen cihazlardır. Teknolojik yeniliklerle beraber cep telefonları gibi evlerinde akıllı hale gelmesi için üretilen akıllı prizler, ev içerisindeki tüm elektrikli cihazları tek bir noktadan kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır.

Akıllı priz ile elektrikli cihazların kontrolünü yine akıllı telefonlarınızdan kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca cihazlarınızın kontrolünü yapmak için ev içerisinde olmanıza da gerek yok. Yani evin dışındayken de su ısıtma cihazınızı çalıştırabilir, ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Tabi bunların hepsini yapabilmek için akıllı prizinizin Wi-Fi bağlantısını yapmanız gerekmektedir.

Akıllı Priz Nerelerde Kullanılabilir?

Akıllı cep telefonlarımız varsa evlerimizde akıllı hale gelebilir. Nasıl mı? Akıllı priz sayesinde artık evlerimizde akıllı hale geldi. Akıllı priz ile evinizdeki aklınıza gelebilecek tüm elektrikli cihazları telefonunuz sayesinde kolayca kontrol edebilirsiniz. Cihazlarınızın Wi-Fi bağlantısı olması ve prize takılı olması dilediğiniz işlemi yapabilmek için yeterli olacak. Elbette ev içindeki ürünlerin markalarına göre yapılabilecekler farklılık gösterebilmektedir.

Peki bu akıllı prizler ile neler yapabilirsiniz? Nerelerde nasıl kullanabilirsiniz? sorularının cevaplarına bakalım...

  • Akıllı prizler, bağlı olduğu cihazların elektrik tüketimini de göstermektedir. Akıllı priz modeline göre bazı cihazlarda bu olmaya bilir.
  • Bazı akıllı prizlerde ayrıca bir kumanda mevcuttur. Bu kumanda yardımı ile telefonunuzun olmadığı zamanlarda da kontrol sağlayabilirsiniz.
  • Akıllı prizlerin dış mekanlar için olanlarıda mevcuttur. Dış mekan için olan akıllı prizler ile dekorasyon aydınlatmalarınızı vb. aletlerinizi yine akıllı telefonunuzdan yönetebilirsiniz.
  • Akıllı prizler, uzaktan ev aydınlatmalarınızı açıp kapatmanızı sağlar. Ayrıca açıp kapatma zamanlarınıda ayarlayabilir sürekli olarak açmak veya kapatmak için giriş yapmanıza gerek kalmayacaktır.
  • Akıllı priz ile prize takılı olan ama çalışmayan cihazlarınızın enerji tüketimini kısabilirsiniz.
  • Akıllı priz sayesinde bağlı olan cihazları belli zaman aralıklarında çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak çamaşır makinanızı 12:00 da çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Bazı akıllı prizler, Google Asistant, Alexa ve Siri gibi uygulamaları bağlı olan cihazları yönetebilmek için kullanıma izin verir.

Akıllı prizler, kullandığınız cihazların uyumluluğuna bağlı olarak çalışmaktadır. Yani alacağınız cihazlar kullanılan priz ve cihazlara uyumluluk göstermek zorundadır.

Akıllı priz alırken dikkat etmeniz gereken bir başka detay ise, akıllı prizin özelliklerine dikkatlice bakarak cihazı alınız. Örnek olarak, bazı cihazlarda akıllı asistan özelliği mevcutken bazılarında akıllı asistan özelliği yoktur.

Akıllı Priz Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak akıllı priz kullananlar, bağlantıları kablo ile değilde Wi-Fi yolu ile yapmaktadır. Ayrıca çoklu priz kullanarak bağlantı yapılması önerilmemektedir. Birçok cihaz kablo yolu ile bağlandığı takdirde yangın çıkarma tehlikesi vardır ve bu yüzden cihazlar otomatik olarak kendilerini kapatabilirler.

Akıllı prizlerin genel amacı, kullanıcının hayatını kolaylaştırmak ve evleri daha akıllı hale getirmektir. Akıllı prizlerin kullanımı arttıkça evlerimizde yaşanabilecek olumsuzluklarda belli oranda azalacaktır. Sonuç olarak gelişen teknoloji ile akıllanma sırası evlerimize geldi.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap