Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Aileler Tiktok Konusunda Uyarıldı

Popüler sosyal medya uygulaması Tiktok, çocuklar üzerindeki etkisini hergeçen gün arttırıyor. Çocuklarda olumsuz etkileri olan uygulama hakkında uzmanlar uyarılarda bulundu.

Sosyal medya uygulaması Tiktok'un çocuklar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler tartışılırken, uzmanlardan ailelere uyarılar gelmeye devam ediyor. Çin merkezli sosyal medya uygulaması Tiktok, birçok ülke tarafından eleştirilmeye de devam ediyor.

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Tiktok'un çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili uyarılarda bulundu. Eraslan, Tiktok'ta küfürlü konuşmalar ve cinsel içerikli videoların bulunduğunu ve bu içeriklerin çocuklar üzerinde büyük etkiler bırakabildiğini söyledi.

Tiktok üzerinden paylaşılan bu taraz videoların çocuklar tarafından izlenmesinin birçok etkiyi beraberinde getireceğini belirten Eraslan, çocukların sosyal medya platformlarından uzak tutulmaları gerektiğini ve dijital ayak izinin takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

Zararlı Maddelere Özendirmek

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, "Son günlerde popüler olan sosyal medya uygulamalarından biri de TikTok. Çin menşeli bir uygulama. Bir dakikalık, 15 saniyelik vidolarla insanların klip yaptığı, altında çok çeşitli filtre uygulamaları olan bir uygulama. Ancak özellikle canlı yayınlarda zararlı maddelerin kullanımı, küfür, argo konuşmalar ve özellikle cinsel içerikli birçok davranışların olduğu görülmekte.

Bu yüzden TikTok kullanımına karşı anne ve babaların çocuklarının dijital ayak izlerini takip etmeleri oldukça değerli." dedi.

Sanal Paralara Dikkat Edilmeli

"Bir diğer problem de canlı yayında sanal para. Yani TikTok canlı yayınında kişiler birbirlerine sanal para verebilmekte. Bu da ne yazık ki çok istenmeyen, çok nahoş durumlara yol açabilmekte.

Bu yüzden böylesi uygulamalara karşı herkes bu süreçte tedbirini almalı. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi bakanlıklarımıza da velilerimizi bilinçlendirme bağlamında büyük bir görev düşmektedir." ifadelerini kullandı.

 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap