Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Ahri CT (Counter): Ahri Güçlü Rakipleri (S11)

Sezon 11 için en iyi Ahri CT (Ahri counter) seçeneğini mi arıyorsun? Aşağıda yer alan şampiyonlar sana bu konuda yardımcı olacaktır. Unutma, her yeni yama ile birlikte aşağıdaki veriler de güncellenir. Dolayısıyla dilediğin zaman Ahri karşısında güçlü olan şampiyonları burada bulabilirsin.

[widget-4]

Yukarıda yer alan veriler hangi şampiyonun Ahri karşısında daha güçlü olduğunu gösterir. Yüzde ne kadar düşükse o şampiyon Ahri karşısında o kadar etkili demektir. Ayrıca eğer istersen Türkçe olarak Ahri counter bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsin.

Ahri counter kısa ipuçları

  • Q yeteneğini geriye dönerken gerçek hasar verir ve buna hazırlıklı olman gerekir.
  • W yeteneği kullanıldığı zaman belirli bir miktar bonus hareket hızı sağlar.
  • W yeteneği E yeteneği tarafından etkilenmiş ve Ahri'nin en son basit saldırı gerçekleştirdiği hedefi önceliklendirir.
  • E yeteneği isabet ettiği zaman Ahri bu rakibe belirli bir oranda ekstra hasar vermeyi başarır.
  • E yeteneği herhangi bir hedefi tuttuğunda Ahri kolayca her türlü hasar takasını kazanır.
  • Q yeteneğinin minyon dalgası temizleme hızı sebebiyle oyunların uzamasına neden olabilir.
  • W ve R yeteneğini çeşitli hamlelerden kurtulabilmek için kolayca kullanabilme becerisine sahiptir.
  • Mana yönetimi kabiliyeti yoksa kolayca geri düşme şansı vardır çünkü mana olmadan hamle yapamaz duruma gelir.
  • E yeteneğine çok fazla bağımlıdır ve bu yetenek olmadan gücü epey bir azalır.
  • R yeteneğinin bekleme süresi oldukça fazladır. Bu yeteneği kullandıktan sonra kolayca etkisiz hale getirilebilir bir hedefe dönüşür.

Ahri counter taktikleri

Eğer Ahri'nin Q yeteneği bekleme süresinde ise seni öldürme şansı epey azalmış olacaktır. Hatta E yeteneğini tuttursa bile Q yeteneği olmadığı sürece seni öldürmesi mümkün değildir. Bu tür durumlarda hasar takası yapmaya çalışmalısın.

Ahri'nin E yeteneği bekleme süresinde olduğunda ise kendini korumak için herhangi bir yeteneğe sahip olmayacaktır. Genelde bu tür durumlarda R yeteneğini kullanma eğilimindedir. E yeteneğinin bekleme süresinde olduğunu bilirsen hemen hamle yapmalısın.

Ahri özellikle R yeteneği olmadığı sürece pek bir şey yapamaz. Bu yetenek olmadığında tehdit olmaktan çıkar. Dolayısıyla R yeteneğini kullanmış olan bir Ahri karşısında dikkatli oynayarak ona baskı kurmalısın. Bunu başarırsan onun karşısında ciddi bir avantaj elde edersin.

Ahri counter stratejisi

Büyü direnci topladığın ve E yeteneğinden kaçtığın sürece onun seni öldürmesine izin vermezsin. Ahri karşısında en önemli strateji budur. Genel olarak 6. seviye olduktan sonra haritada dolanmaya başlar. Çünkü özel yeteneği sayesinde muazzam bir hareketlilik kazanır.

Ahri haritada dolanmaya başladığında hemen takım arkadaşlarına ping atarak yardımcı olmalısın. Onun etkinliğini azaltmak istiyorsan takım savaşları başlamadan önce R yeteneğini boşa kullandırtma konusunda baskı kurmalısın.

Ahri R yeteneği olmadan oldukça hareketsiz bir şampiyondur. Bu yüzden yakına gelip anlık hasar verecek şampiyonlar karşısında zayıf duruma düşer. Ayrıca Ahri'nin hareket hızı tarafından etkisiz kılındığı unutulmamalıdır. Ne kadar hızlı şampiyon seçersen senin için o kadar iyidir.

Ahri'nin potansiyeli

Ahri ilk birkaç seviye oldukça güçsüzdür. Bu zaman diliminde ona rahatsız edici hasar verebilir veya onunla hasar takası yapabilirsin. Bu koridor aşamasının başlangıcında yapabileceğin en önemli adımlardan biridir. Elde ettiğin üstünlüğü asla geri vermemelisin.

6. seviye olan bir Ahri'ye karşı dikkatli olmalısın. Çünkü bu seviyeye ulaşır ulaşmaz Ahri'nin gücü epey bir artış gösterir. R yeteneği sayesinde çok fazla potansiyel hamle şansı elde eder. Ancak Ahri oyunun erken evresinde minyon temizleme konusunda problem yaşayan bir şampiyondur.

Diğer taraftan Ahri Luden's Tempest (Luden'in Çığlığı) eşyasını tamamladığı zaman güç artışı yaşar. İlk tamamlayacağı eşya bu olacaktır. Diğer eşya ise Horizon Focus (Ufukgetiren) olacak ve bunu iki eşyayı en iyi şekilde kullanmak için elinden geleni yapacaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap