Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adres kodu sorgulama ekranı e-devlet üzerinden erişilebilir hale gelecek. Adres kodu sorgulamayla birlikte her adrese dokuz rakam verilecek. Adres sorulduğunda söz konusu dokuz rakamı girmek yeterli olacak. Peki, vatandaşlar adres kodu sorgulama işlemini nasıl yapacaklar?

Birçok kamu ve kuruluş işlerinin e-devlet üzerinden halledebilme kolaylığına sahip olan vatandaşlar yeni bir kolaylıkla daha tanışacaklar. Artık açık adresler 9 haneli bir numaradan oluşacak. Böylece açık adres verilirken yapılan hataların önüne geçilmesi planlanıyor.

Adres kodu sorgulama nedir?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan 9 haneli bir numara ile vatandaşların adres paylaşımı kolaylaştıracak. Buna göre, vatandaşlar adreslerini paylaşırlarken daha rahat edecekler. Üstelik adres paylaşırken 9 haneli kod dışında herhangi bir şeye gerek kalmayacak.

Yapılan çalışma ile kargo ve gönderilerin geri dönmesi ve adrese bulamama gibi sorunlara çözüm sunulmuş olacak. Kodlu adres sisteminde her adresin 9 haneli bir numarası olacak. Ayrıca adres kodları sadece kargo gönderilerinde değil internet alışverişi gibi durumlarda da kullanılabilecek.

Buna göre kargo, sisteme kayıtlı olan en güncel adrese yönlendirilecek. Böylece sokak veya mahalle adı gibi değişikliklerde veya yanlış yazılmış olan adreslerde kargoların geri dönmesi (adres bulamama) gibi durumlar önlenmiş olacak.

Adres kodu uygulaması ilk olarak PTT Kargo ile başlatılacak. Henüz test aşamasında olan uygulamaya daha sonra çalışmaların hızla ilerlemesi ve diğer kargo şirketleriyle entegrasyonun sağlanması amaçlanacak. Bununla birlikte isteyenler adres kodu yerine açık adres verebilecekler.

Adres kodu nasıl alınır?

Adres kodu almak isteyen bir vatandaş e-devlet üzerinden giriş yaparak adres koduna erişebilecek. Ayrıca, adres değişikliği söz konusu olması durumunda kişinin adres kodu aynı kalacak. Dolayısıyla vatandaşlar adres kodu değişikliği gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmayacak.

Vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden TC kimlik numarasını kullanarak adres kodunu alabilecek. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde bu hizmet e-devlet platformuna entegre edilecek. Adres kodu öğrenme hizmetinin henüz aktif edilmediğini belirtelim.

Ayrıca vatandaşların DASK üzerinden yaptıkları sorgulamaların söz konusu adres kodu ile bir ilgisinin olmadığını söylemek gerekmektedir. DASK adres kodu ile NVİ tarafından verilecek olan adres kodları farklı olacak. NVİ tarafından verilecek adres kodunun 9 haneli olduğunu unutmamak gerek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap