ABD’de Büyük Hack Hareketi: 70 Milyon Fidye İsteniyor!

ABD ile Rusya arasında yapılan güvenlik görüşmelerinin hemen ardından büyük bir hack olayı yaşandı. Saldırı iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlik yarattı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren yüzlerce şirkete siber saldırı düzenlendi. Siber saldırıların arkasında REvil adlı bir grubun yer aldığı belirtilirken, fidye saldırısı yapan grup mevcut bilgisayarların yeniden kullanılabilir hale gelmesi için 70 milyon dolar değerinde Bitcoin talebinde bulundu. Türk Lirası ile yaklaşık 607 milyon liraya denk gelen mevcut fidye talebi, bugüne kadar sektörde yaşanan en yüksek değerler arasında yer aldı.

ABD’de istihbarat birimi görevlendirildi

Yaşanan saldırıların hemen ardından ABD’de yapılan olağanüstü toplantı ile birlikte istihbarat birimi durum için soruşturma yapmak adına görevlendirildi. Yapılan görevlendirmede özellikle Rusya kaynaklı bir grup olduğu tespit edilen REvil için gözler aynı zamanda Rus hükümetine çevrildi. Üstelik derinleştiren araştırmalar, saldırılardan binden fazla şirketin etkilendiğini ve çok ciddi verinin elde edildiğini ortaya çıkardı. Amerika Birleşik Devletleri dışında saldırıdan etkilenen tek ülke ise Almanya'daki bir yazılım firması oldu. Yazılım firması için istenen fidye ise 3 bin dolar olarak açıklandı.

Rusya’dan açıklama: bilgimiz yok

ABD genelinde yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından gözlerin Rus hükümetine çevrilmesi, beraberinde açıklamayı da getirdi. Rus hükümeti adına bir Rus yetkilisi tarafından yapılan resmi açıklamada, saldırının Rusya hükümeti ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığı belirtildi. Ancak Amerika Başkanı Joe Biden, Cumartesi günü yaptığı ilk açıklamasında  "İlk izlenimimiz bu saldırının arkasında Rus hükümetinin olmadığı yönünde. Ancak henüz emin değiliz" diyerek Rus hükümetine seslenmişti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap