8D Müzik Nedir?

Müzik ile aranız iyiyse ve YouTube'ta çok fazla zaman geçiriyorsanız önerilen videolar kısmında "8D müzik" adlı bir şey görmüş olabilirsiniz. 8D ne demektir? 8D müzik ne demektir? Sekiz boyutlu ses anlamına mı gelmektedir?

8D müzik bunun gibi bir şeydir. Fakat bir ses nasıl sekiz boyuta sahip olabilir diye merak ediyor olabilirsiniz. Kulaklarımız sekiz boyutta bir şeyi nasıl duyabilecektir? Neden 8D müzik videolarında neden her zaman kulaklıklarımızı takmamız söylenir?

Ses nasıl sekiz boyutlu olabilir?

Ses nasıl sekiz boyutlu olabilir? Bu sorunun çok basit cevabı var. Bir YouTube videosu 100 boyutlu ses olduğunu iddia etse bile böyle bir şey yoktur. Çünkü aslında sesin hiçbir boyutu yoktur. Olaya bu açıdan bakmak gerekmektedir.

Bununla birlikte, beyinlerimiz inanılmaz makinelerdir. Kulaklarımızdan gelen sesleri üç boyutta yorumlayabilirler. Günlük hayatımızda hepimizin yaşadığı aynı üç boyut: yükseklik, genişlik ve derinlik şeklinde. Arkamızdan gelen sesle önümüzden gelen ses arasındaki farkı bu şekilde anlarız.

8D ses nedir?

8D ses, beynimizi seslerin üç boyutlu uzayda farklı yerlerden geldiğini düşünmeleri için kandırmak için binaural kayıt ilkelerini kullanır. Bir şarkıya 8D eklendiği zaman, tüm müzisyenler ve vokalistler sihirli bir şekilde hareket etmeye başlarlar.

Kulaklık taktığınız zaman bir anlamda odanın ortasında yer alırsınız ve odanın her tarafından yavaş yavaş sesler gelmeye başlar. Bunu bir örnekle açıklamak mümkündür. Örneğin, aşağıdaki şarkıyı kulaklık takarak dinleyebilirsiniz.

Bu daha önce yapılmış bir şeydir. Müzik dinlemeyi seviyorsanız bu efekti kullanan pek çok parçayla daha önce karşılaşmış olmalısınız. Aradaki fark, profesyonel olarak üretilen şarkıların çoğunun onu çok daha tutumlu bir biçimde kullanması ve asla sürekli olmamasıdır.

8D sesin bu kadar popüler hale gelmesinin en önemli nedenlerden birisi yatıştırıcı bir ses olduğunun iddia edilmesidir. Bu şekilde, 8D ses otonom duyusal meridyen tepkisine benzerdir. Sesler dinleyicinin rahatlamasına ve daha iyi uyumasına yardımcı olabilmektedir.

Yukarıda yer alan parçayı dinlediğiniz zaman çalan tek bir hoparlörün önünde ileri geri geziniyormuş hissine kapılabilirsiniz. Ancak 8D müziğin doğru ve yanlış kullanımları vardır. Bu nedenle her 8D müzik parçasından aynı keyfi alabilmeniz mümkün olmayabilir.

8D müzik nerede bulunur?

YouTube muhtemelen 8D ses parçalarını bulmanın en kolay yollarından biridir. Google'da "8D audio" şeklinde arama yaptığınız zaman 10 milyonu aşkın sonuçla karşılaşırsınız. Bu çok büyük bir koleksiyondur ve herhangi bir abonelik gerektirmeden hepsini dinleyebilirsiniz.

YouTube aynı zamanda en sevdiğiniz sanatçıların 8D uygulamalarının yapıldığı yerdir. Bununla birlikte, Apple Music ve Spotify gibi abonelik hizmetlerinin büyüyen 8D parça katalogları vardır. Bunlar genelde popüler şarkıların veya orijinal eserlerin enstrümantal versiyonlarıdır.

8D müzik dinlerken neden kulaklık gerekli?

Bir kulaklık kullandığınız zaman 8D müzikten daha fazla keyif alırsınız. 8D müzik dinlerken kulaklık ve hoparlör arasında çok ciddi farklar vardır. Bir kulaklıktan gelen ses hiçbir zaman diğer kulağa ulaşmaz veya tam tersi durum söz konusu olabilir.

Bu nedenle 5.1 ve 7.1 gibi surround ses sistemlerine sahibiz. Hoparlörlerle gerçekçi bir derinlik hissi üretmenin tek yolu, bu hoparlörleri fiziksel olarak dinleyicinin önüne, yanına, arkasına ve üstüne yerleştirmek ve ardından her bir hoparlörden hangi seslerin geleceğini kontrol etmektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap