5G Teknolojisi Nedir? 5G Baz İstasyonları Güvenli Mi?

5G baz istasyonları, 5G hizmetinin verilmesi ile günümüzde pek çok komplo teorisinin baş kahramanı konumunda. Önceki nesil teknolojinin yaydığı radyo dalgalarından farklı radyo dalgaları yayan 5G teknolojisi için yeni antenler ve farklı cihazlar gerekiyor. Bu nedenle casusluk, hastalıklara sebep olma hatta Covid-19 virüsünü yayma gibi çeşitli olaylar 5G baz istasyonlarının üzerine yüklendi.

5G uyumlu cep telefonları birer birer raflarda yerini alırken kimileri 5G teknolojisini merakla bekliyor kimileri ise 5G teknolojisine tamamen karşı. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar, akıllardaki komplo teorilerini bir bir çürütmeyi başardı.

Kimi insanlar 5G baz istasyonlarının yaydığı radyasyonun kanser hastalığı riskini arttırdığına inanıyor olsa da bilim insanlarının çalışmaları yeni baz istasyonlarından yayılan radyasyonun kansere sebebiyet veren radyasyon çeşidinden çok farklı olduğunu dile getiriyor.

Diğer bir komplo teorisi ise baz istasyonlarının Covid-19 virüsü yaydığı iddiası ile karşımıza geliyor. Tüm dünyanın savaştığı salgının yayılmasında 5G baz istasyonlarının rolü olduğu düşüncesi Korona virüs salgınının ilk günlerinde büyük tepkiye neden olmuştu. Bilim insanları radyo dalgaları ile virüslerin yayılamayacağını, virüslerin çoğalması için gerekli olan şeyin başka bir hücre olduğunu açıkladılar. Eğer virüsün yayılması için bir radyo dalgasına ihtiyaç varsa virüs tanımının yanlış olacağını açıklayarak bir komplo teorisini daha çürütmüş oldular.

Çin’in 5G teknolojisini kullanarak casusluk yapma fikri de komplo teorileri arasında yerini alıyor. Hatta ABD hükümeti, Çin’in casusluk olaylarına duyduğu şüpheyi arttırmış olmalı ki baz istasyonu, akıllı telefon gibi cihazların en büyük üreticilerinden biri olan Huawei şirketine yakın bir zaman önce ambargo uygulamaya başladı. Her ne kadar bu iddialar şimdilik komplo teorisi olsa da Çin’in casusluk yapmak için 5G baz istasyonlarını kullandığı fikri birçok kişi tarafından kabul görüyor.

Peki 5G Nedir? Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

5G, daha hızlı internet sağlayan, servislerin enerji maliyetini düşüren yeni nesil bir bağlantı teknolojisidir. Şu an kullanılan 5G teknolojisinin ortalama hızı 1,4 gigabit. Bu hız en hızlı 4G teknolojisinin 20 katı hıza sahip. Birçok insan için akıl almaz derecede bir hız seviyesini ifade eden yeni teknoloji ile yüksek kalitede bir filmi indirmek 15 saniye kadar sürecek.

Ülkemizde merakla beklenen bu süper hız henüz kullanılamıyor ancak 2021 yılından itibaren 5G’nin ülkemizde kullanıma başlanması öngörülüyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap