Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

3D Yazıcılarda İnsan Kemikleri Üretilecek

3D yazıcılarda üretilen insan kemikleri sağlık hizmetlerinde devrim yaratabilir. İlk başarılı örnekler dikkat çekerken, geleceğin tıp alanında hareketli ve farklı bir gelecek bekleniyor.

Tıp alanında 3D baskılar ile organ üretimi uzun zamandan beri üzerinde çalışılan bir konu. Şimdi ise insan kemiğine yönelik yapılan çalışmalardan da olumlu sonuçlar alındığı açıklandı. 

İnsan Kemik Modellemesinde İlk Adım 2016’da Atılmıştı

3D yazıcılarda insan kemiği çalışmalarında ilk somut adımlar 2016’da başlamıştı. Illinois, Northwestern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kemik üretimi için uygun olan polikaprolakton geliştirmiş, Kemikte bulunan bir mineral olan hidroksiapatiti biyo-uyumlu olan polimer, 3D yazıcılardaki kemik ile ilgili çalışmaları hızlandırmıştı. 

Bu çalışmalar üzerine yeni gelişmeler ise Avustralya'nın Sidney kentindeki Yeni Güney Galler Üniversitesi'ndeki (UNSW) bir ekip tarafından sağlandı. Ekip, içeriğinde insan sağlığı için herhangi bir kimyasal ve zararlı olmayan, 3D basılabilen seramik mürekkebi geliştirdi.

Herhangi bir canlı hücre içermeyen bu mürekkep, diğer çalışmalarda yer alan sert kimyasallardan da uzak. İnsan vücuduna benzer bir sulu ortamda basımı yapılan baskıla sonucunda elde edilen mürekkep, jelatin banyosu yaptırılıyor ve insan kemiği gibi sertleşiyor. Böylece kemik kadar dayanıklı olan yapay madde, insanlar üzerinde de kullanıma uygun hale geliyor. 

Test Süreci Başlıyor

Şu anda test süreci başlatılan çalışmalarda ilk önce hayvanlar üzerinde denemeler yapılacak. Deneme sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmazsa, insan üzerinde de denemelere geçilecek. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap