Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

2450 TL'ye Oyun Bilgisayarı: Teknolojio OB-101

Elinizde 2450 TL olduğunu ve bilgisayar kasası almak istediğinizi düşünelim. Evet 60 FPS aldırabilecek bir bilgisayarı oluşturmak bu bütçeyle epey zor hatta imkansız diyebiliriz. Ancak amacınız 720p çözünürlükte, düşük ve orta ayarlarda 30+ FPS ile oynamaksa bunu başarabilirsiniz.

Daha önce 2250 TL bütçeyle alınabilecek bir bilgisayardan burada bahsetmiştik. Şimdi bahsedeceğimiz bilgisayar bundan daha iyi durumda ve dediğimiz gibi 30 FPS'ye çakılı kalmak yerine onun üzerine çıkmanıza yardımcı olacak cinsten.

AMD Ryzen 3 3200G

İşlemci Fiyatı: 955 TL

1.000 lira altında bir işlemci arıyorsanız ve bunun APU olmasını istiyorsanız Ryzen 3 3200G en ideal seçim olacaktır. Fiyatına göre sunduğu performans açısından yanına yaklaşabilecek bir bilgisayar bulabilmenin çok kolay olmadığını söyleyebiliriz.

Bu işlemciyi seçtiğiniz zaman tümleşik olan grafik işlemcisinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede 720p çözünürlükte birçok oyunu medium ayarlarda oynama başarısını gösterebilirsiniz. Bu sizin için yeterliyse fazla bir bütçeye gerek yoktur.

Sebebine gelince, bu işlemcide grafik işlemcisi olarak AMD Vega 8 vardır. Standart bir işlemci ve üstüne ekran kartı almak istediğinizde nereden baksanız 700-800 TL daha fazla masrafa girmeniz gerekir. Tüm bu performansı sunan bir işlemci varken buna hiç gerek yoktur.

MSI A320M-A Pro Max

Anakart Fiyatı: 485 TL

Ryzen 3 3200G overclock yapmak için geliştirilmiş bir işlemcidir. Fakat bu işlemcide overclock yapabilmek için B450 serisinden bir anakart gereklidir. Bu durum bütçemizi aşacağı için A320 serisinden en ideal anakartı seçmek için çaba gösterdik.

A320 serisi en temel özellikleri çok uygun bir fiyata sunmaktadır. Bu özellikler doğrultusunda herhangi bir problem olmadan oyunları oynayabileceksiniz. Hatta ileride bir harici ekran kartı dahi takabileceksiniz.

Bu anakart ile Ryzen 3 3200G işlemcisini overclock yapamazsınız. Ancak buna rağmen APU tarafından sunulan turbo clock özelliğini kullanabilirsiniz. Buna ek olarak DVI veya HDMI bağlantısından dilediğinizi kullanma şansınızın olduğunu bilmelisiniz.

Kingston 8 GB 2666 Mhz KVR26N19S8/8

Bellek Fiyatı: 298 TL

Bellek konusunda fazla opsiyon olmadığını söyleyebilirim. Aslında önceliğimiz 4 GB bellek koyup fiyatı biraz daha düşürmekti. Fakat ülkemizde anakartın destek listesinde yer alan bir bellek bulabilmek pek mümkün olmadığı için rotayı çevirdik.

Kingston marka alacağınız bu bellek standart bir ürün olacak. Satın alırken model numarasına dikkat etmenizi öneririm. Çünkü o kısım önemli. Farklı bir bellek almayı düşünüyorsanız mutlaka MSI'ın sitesinde buradaki adrese giderek bellek destek listesini inceleyebilirsiniz.

Seagate 500 GB Barracuda ST500DM002

HDD Fiyatı: 149 TL

Depolama alanı konusunda HDD daha ucuz olduğundan onu önerdik. Ancak dilerseniz 240 GB SSD ile değiştirebilirsiniz. Fakat fiyat konusunda bu sizi biraz üzecektir. Bir standart build olarak HDD seçeneğinde sadık kalmaya çalıştık.

500 GB depolama alanı oyunları depolamak için fazlasıyla yetecektir. Oyunları low (düşük) veya medium (orta) ayarlarda oynayabileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz. Bu nedenle çok yüksek boyutlu oyun tercihiniz pek olmayacaktır.

Power Boost VK-P3305B 500W

Kasa Fiyatı: 566 TL

Kasa en çok kararsız kaldığımız kısım oldu. Ancak şimdilik Power Boost'un bu kasasından daha iyi bir seçenek bulmak maalesef kolay değil. Özellikle üzerinde yer alan güç kaynağıyla fazlasıyla cezbedici diyebiliriz. Sistemin güç ihtiyacı zaten çok fazla olmayacağı için pek sıkıntı yaşamazsınız.

Kasa konusunda soğutmayı doğru yapmak önemlidir. Bu nedenle kasada yer alan her fan bölgesini dolu değilse zaman içerisinde doldurabilirsiniz. Böylece iskeleti tam anlamıyla tamamlamış olursunuz. Ayrıca kasayı uzun vadeli olarak kullanma şansınız vardır.

Toplam: 2.450 TL (1280x720 çözünürlük, düşük-orta ayarlar ve pek çok oyunda 30+ FPS için ideal)

Hangi oyunları çalıştırır?

Çoğu oyunu (AAA dahil) 720p çözünürlüte low ve medium ayarlarda oynatabilecek bu bilgisayarın toplam fiyatı 2450 TL şeklinde. Fiyatın sizi aldatmasına pek izin vermemelisiniz. Çünkü amacınız aşağıdaki oyunlardan birini 30+ FPS ile oynamaksa size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Aşağıda bu bilgisayar çalıştırabileceği bazı önemli oyunlara yer verdik. Oynayacağınız oyun bu listede yer alıyorsa çok fazla masraf yapmadan ilgili bilgisayarı toplayabilirsiniz. Oynayacağınız oyun listede yoksa yorum yapabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 • Valorant
 • Genshin Impact
 • GTA 5
 • Fortnite
 • Among Us
 • Minecraft
 • Rocket League
 • Apex Legends
 • League of Legends
 • Counter-Strike: Global Offensive
 • GTA 4
 • The Sims 4
 • Rogue Company
 • Dota 2
 • Overwatch
 • Hades

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap