Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

2250 TL'ye Oyun Bilgisayarı: Teknolojio OB-100

2250 TL fiyatına oyun oynatan bir bilgisayar alınabileceğini biliyor muydunuz? Doğru parçaları bir araya getirdiğinde ve beklentini doğru şekilde ayarladığında bunu başarabilirsiniz. Bu bilgisayarın özellikle bütçesi yüksek olmayan kullanıcılar için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bilgisayarın kısıtlı bütçeyle oyun oynamak için kesinlikle en iyisi olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bütçemiz 2250-2300 TL aralığında olduğu için bir şeyler yapmaya çalıştık. En başından belirtmek gerekirse oyunları 720p olarak oynayabilirsiniz. Ancak 60 FPS+ almayı beklememelisiniz.

AMD Athlon 200GE

İşlemci Fiyatı: 760 TL

En başından belirtmeliyiz. Bu işlemciyi piyasada hemen bulmanız kolay olmayabilir. AMD tarafından geliştirilmiş en önemli APU olmasına rağmen etrafta fazla gözükmez. Ancak bütçemizi aşmamak adına bizi rahatlatacak en önemli parça durumundadır.

Bu işlemciyi aldığınız zaman içinde yer alan ekran kartından en iyi şekilde yararlanmış olacaksınız. İçerisinde Vega 3 GPU yer almaktadır. Bu ekran kartı low profile olarak adlandırılan pek çok ekran kartından çok daha iyi performans göstermektedir.

AMD Athlon 200GE içerisinde yer alan işlemcinin 2 çekirdek ve 4 iş parçacığı yer alır. Bu açıdan GPU+CPU kombinasyonu açısından muazzam bir iş çıkarmaktadır. Bu işlemciyi kullanarak oyunları 720p ayarlarda oynayabilirsiniz.

Gigabyte GA-A320M-S2H

Anakart Fiyatı: 455 TL

Bu işlemci için alabileceğiniz en iyi anakart olduğunu söyleyemeyiz. Ancak fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda alacağınız en ideal anakart olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. A320 chipset kullanılmış olması gelecekte çeşitli yükseltmeler yapabilmenizi sağlayacaktır.

Gigabyte tarafından üretilmiş olan bu kart HDMI, VGA ve DVI bağlantıları doğrultusunda ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Ayrıca 4 tane USB 3.0 ve 2 tane USB 2.0 girişinin olduğunu unutmamak gerek. Anakart için en ideal seçeneğiniz bu olacaktır.

Kingston 8 GB 2666 Mhz KVR26N19S8/8

Bellek Fiyatı: 298 TL

Bellek konusunda fazla opsiyon olmadığını söyleyebilirim. Aslında önceliğimiz 4 GB bellek koyup fiyatı biraz daha düşürmekti. Fakat ülkemizde anakartın destek listesinde yer alan bir bellek bulabilmek pek mümkün olmadığı için rotayı çevirdik.

Kingston marka alacağınız bu bellek standart bir ürün olacak. Satın alırken model numarasına dikkat etmenizi öneririm. Çünkü o kısım önemli. Farklı bir bellek almayı düşünüyorsanız mutlaka Gigabyte'ın sitesinde buradaki adrese giderek bellek destek listesini inceleyebilirsiniz.

Seagate 500 GB Barracuda ST500DM002

HDD Fiyatı: 149 TL

Depolama alanı konusunda HDD daha ucuz olduğundan onu önerdik. Ancak dilerseniz 240 GB SSD ile değiştirebilirsiniz. Fakat fiyat konusunda bu sizi biraz üzecektir. Bir standart build olarak HDD seçeneğinde sadık kalmaya çalıştık.

500 GB depolama alanı oyunları depolamak için fazlasıyla yetecektir. Oyunları low (düşük) veya medium (orta) ayarlarda oynayabileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz. Bu nedenle çok yüksek boyutlu oyun tercihiniz pek olmayacaktır.

Power Boost VK-P3305B 500W

Kasa Fiyatı: 566 TL

Kasa en çok kararsız kaldığımız kısım oldu. Ancak şimdilik Power Boost'un bu kasasından daha iyi bir seçenek bulmak maalesef kolay değil. Özellikle üzerinde yer alan güç kaynağıyla fazlasıyla cezbedici diyebiliriz. Sistemin güç ihtiyacı zaten çok fazla olmayacağı için pek sıkıntı yaşamazsınız.

Kasa konusunda soğutmayı doğru yapmak önemlidir. Bu nedenle kasada yer alan her fan bölgesini dolu değilse zaman içerisinde doldurabilirsiniz. Böylece iskeleti tam anlamıyla tamamlamış olursunuz. Ayrıca kasayı uzun vadeli olarak kullanma şansınız vardır.

Toplam: 2.228 TL (1280x720 çözünürlük, düşük ayarlar ve pek çok oyunda ortalama 30 FPS için ideal)

Hangi oyunları çalıştırır?

Gördüğünüz üzere size 720p çözünürlükte oyunları low ve medium ayarlarda oynatabilecek bu bilgisayarın toplam fiyatı 2.228 TL. Bütçeniz düşükse bu sistemi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Elbette bu biraz da oynayacağınız oyunlara bağlı olacaktır.

Aşağıdan bu bilgisayarın çalıştırabileceği bazı önemli oyunlara kısa bir bakış atabilirsiniz. Oynayacağınız oyun bu listede yer alıyorsa bu düşük bütçeli bilgisayarı kullanmayı deneyebilirsiniz. Özellikle oynayacağınız oyunlar bunlardan biriyle sınırlıysa ekstra masraf yapmanıza gerek yoktur.

 • Rocket League
 • Overwatch
 • Dota 2 Reborn
 • League of Legends
 • Valorant
 • PUBG Lite
 • CS: GO
 • Fortnite
 • GTA 4
 • GTA 5
 • Among Us
 • Minecraft

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap