Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

21 Milyon VPN Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı

Android platformunda VPN kullanan 21 milyon kişi mağdur oldu. Ele geçirilen kullanıcı verileri internette satışa çıkarıldı. Verilerin sızdırıldığı 3 farklı VPN uygulamasının adı açıklandı. Verilerinizin çalınıp çalınmadığını merak ediyorsanız uygulamaları kullanıp kullanmadığınıza göz atmalısınız.

Uzaktan erişim yoluyla bağlantı kurduğunuz VPN uygulamaları normal şartlar altında gönderdiğiniz ve aldığınız tüm verilerin dışarıdan görülmesini engellemektedir. Ancak Google Play Store'de bulunan birkaç VPN uygulamasının pek de bu şekilde çalışmadığı tespit edildi.

CyberNews internet sitesinin raporuna göre, aralarında Türk kullanıcıların da bulunduğu 21 milyon kullanıcının kişisel verileri sızdırılmış durumda. SuperVPN, GeckoVPN ve Chat VPN hizmetlerini kullanan 21 milyon kullanıcının verileri Dark Web ortamında satışa sunuldu. 

Şu anda 100 milyon kez yüklenmiş "çok tehlikeli" bir uygulamayı kontrol etmeleri için ciddi bir yeni uyarı yapıldığını unutmamak gerekir. Geçmişte, uygulama kötü amaçlı casus yazılımları gizlemekle suçlanıyordu. Şimdi, milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bir veri ihlaline karıştı.

Android işletim sisteminden güç alan herhangi bir cihazınızda SuperVPN, GeckoVPN ve ChatVPN uygulamaları yüklüyse bunları hemen kaldırmanızı öneririz. Sızdırılan bilgilerin birçoğunun ileride kimlik avı için kullanılabileceğini için gelen e-postalar konusunda dikkatli olmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap