11.18 Yaması Sonrasında Soraka Şaha Kalktı

Rakamlar yalan söylemezler. 11.18 yamasının ardından çılgınca şaha kalkan Soraka, şu anda Support (Destek) rolünde en iyi şampiyon durumunda. Bununla birlikte Soraka bir sonraki yamada nerf alacağı için bu unvanı korumak için ekstra çabaya ihtiyaç duyacak.

Soraka'nın League of Legends dünyasındaki asıl görevi "en iyi şifacı" olmak şeklindedir. 11.18 yamasının ardından bu kimliğine büründüğünü söylemek mümkün. Her ne kadar Grievous Wounds etkisine sahip olan Morellonomicon gibi eşyalar can yenileme miktarını azaltsa bile 11.18 yamasıyla durum biraz değişti.

Soraka'dan müthiş sıçrama

11.18 yamasında Soraka'nın özel yeteneği Wish elden geçirildi. Bu yeteneğe Grievous Wounds gibi etkileri temizleme becerisi eklendi. Bu büyük dengeleme değişikliğinin ardından Soraka için karanlık günler geri kaldı. Çok ufak bir değişiklik gibi görünmesine rağmen Soraka, ortalama bir şampiyon olmaktan çıkıp en iyiler arasına girdi.

11.18 yamasının hemen başında paylaştığımız Support meta şampiyonları videosunda görebileceğiniz gibi Soraka, yaklaşık %4.7 seçilme oranına sahipti ve bir önceki yamaya göre B basamağından A basamağına yükselmişti. Kazanma oranı açısından ise %53 bandını aşarak %2.5 oranında bir artış göstermeyi başardı.

Buna ek olarak seçilme oranı %4.7 değerinden %7.8 değerine yükselerek muazzam bir artış gösterdi. Seçilme oranının bu denli yükselmesinin ardından Soraka, maç başına kazanılan LP miktarında muazzam bir noktaya ulaşarak kendisini "bozuk" yani "broken" ilan etmiş oldu.

Özel yeteneğindeki etki farklı fırsatlar doğurdu

Soraka'nın özel yeteneğine eklenen Cleanse etkisi sonrasında Soraka için yeni fırsatlar ortaya çıktı. Takım arkadaşları için birçok farklı olasılığın masada yer almasını sağlayan şampiyon, en iyi şifacı olma unvanında tacı eline almayı başararak gücünü gösterdi.

Grievous Wounds gibi etkileri temizleyebildiği için karşı takımın can iyileştirme etkilerini sekteye uğratabilen Soraka sayısız şampiyona yeni fırsatlar tanır hale geldi. Aatrox ve Olaf gibi tank şampiyonların mücadele süreleri artış gösterdi. Vladimir ve Swain gibi büyücüler ile Samira ve Draven gibi çabuk can yenileyen şampiyonlara gün doğdu.

Soraka'ya nerf kapıda

Soraka'nın bu durumu elbette heyecan verici ama Riot Games makasın çok açılmasına izin vermeyecek. Worlds 2021 öncesindeki son yama olacak olan 11.19 yamasıyla birlikte Soraka nerf alacak. 11.19 yama notları kısmında görebileceğiniz gibi özel yeteneğinin taban can iyileştirme miktarı düşürülecek.

Riot Games'in Soraka'ya ait özel yetenekteki Cleanse etkisine dokunmaması elbette onu daha uzun süreler en iyi şampiyonlar arasında göstermeye yetecek. Her zaman öncelikli şampiyonlardan biri olabilecek olan Soraka ile LP kazanmak çok daha iyi bir fırsat olmaya devam edecek.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap